Franciszek w kontekście Ukrainy: światem rządziły i nadal rządzą przestarzałe kryteria

Franciszek w kontekście Ukrainy: światem rządziły i nadal rządzą przestarzałe kryteria
fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl
KAI / pk

Różne wojny regionalne, a zwłaszcza trwająca obecnie wojna na Ukrainie, pokazują, że ci, którzy kierują losami narodów, nie zrozumieli jeszcze lekcji płynącej z tragedii XX wieku - powiedział papież Franciszek przyjmując w poniedziałek na audiencji członków włoskiego stowarzyszenia "Dusza na rzecz wymiaru społecznego w wartościach przedsiębiorczości".

Papież podkreślił, że polityka i ekonomia powinny służyć życiu ludzkiemu i życiu stworzenia, naszemu wspólnemu domowi, a nie nieżyciu czy śmierci, jak to niestety czasem się zdarza. - Wielki kryzys finansowy z lat 2007-2008 powinien był popchnąć nas w tym kierunku. Tak, nastąpiła pozytywna reakcja, ale wydaje mi się, że zasadniczo światem nadal rządziły i nadal rządzą przestarzałe kryteria. Nie mówiąc już o sferze geopolityczno-wojskowej, gdzie różne wojny regionalne, a zwłaszcza trwająca obecnie wojna na Ukrainie, pokazują, że ci, którzy kierują losami narodów, nie zrozumieli jeszcze lekcji płynącej z tragedii XX wieku - stwierdził Franciszek.

DEON.PL POLECA
Franciszek: globalizacją trzeba «zarządzać» tak, aby globalność nie odbywała się kosztem wymiaru lokalnego

Papież wskazał, że jeśli chcemy, aby przyszły świat nadawał się do zamieszkania i był godny człowieka, "gospodarka musi być bardziej wolna od władzy finansów i bardziej kreatywna w poszukiwaniu form produkcji zorientowanych na ekologię integralną. Gospodarka musi być konkretna, a nie «płynna» czy «ulotna», jak to jest w przypadku finansów. Globalizacją trzeba «zarządzać» tak, aby globalność nie odbywała się kosztem wymiaru lokalnego, ale aby te dwa wymiary pozostawały ze sobą w korzystnym i owocnym związku" - podkreślił papież. Zaznaczył, że budowa nowej gospodarki, która szanuje godność człowieka i środowisko naturalne, może i musi zacząć się od dołu.

Papież zachęcił przedsiębiorców do troski o duszę

Franciszek zachęcił też włoskich przedsiębiorców do troski o własną duszę. - Każdy człowiek, jeśli chce animować, musi pozwolić, by wewnętrznie ożywiało go dobro, piękno i prawda. Świadczą o tym świadectwa włoskich przedsiębiorców, którzy dzięki wolności i kreatywności umieli zwiększyć nie tylko swoje zyski, ale także życie, jego jakość, jakość pracy, ponieważ mieli oświecone sumienie, oświecone wnętrze. A to prowadzi do twórczości, prowadzi - jeśli mogę tak powiedzieć - do poezji. Praca człowieka to także poezja: tworzenie rzeczy - powiedział papież.

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Franciszek w kontekście Ukrainy: światem rządziły i nadal rządzą przestarzałe kryteria
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.