Kard. Marx o "Gaudete et exsultate": pozostawić za sobą przeciętność

Kard. Marx o "Gaudete et exsultate": pozostawić za sobą przeciętność
(fot. Dieter Schmitt, Fulda DSC [GFDL or CC-BY-SA-3.0)
KAI / sz

Arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Reinhard Marx uważa, że nowa adhortacja papieża Franciszka stanowi zachętę dla radości w chrześcijaństwie "z wyraźnym odrzuceniem zatwardziałości i zaniepokojenia".

 
Ogłoszony 9 kwietnia dokument "Gaudete et exsultate" (Cieszcie się i radujcie) kontynuuje linię papieża, aby definicji urzędu nauczycielskiego i decyzji normatywnych "nie wysuwać na plan pierwszy". Zamiast tego Franciszek zaprasza, aby "wyruszyć w drogę z pełną radością, optymizmem i otwartością na Słowo Boże, pozostawiając za sobą przeciętność", powiedział przewodniczący Konferencji biskupów Niemieckich w rozmowie z agencją katolicką KNA.
 

W swojej 48-stronicowej adhortacji papież pragnie zachęcić chrześcijan do życia ukierunkowanego na świętość. Podkreśla, że poprzez chrzest każdy chrześcijanin jest powołany do tego, aby nie zadowalać się tylko "przeciętną i rozwodnioną i powierzchowną egzystencją". Zwraca też uwagę na to, że modlitwa i działanie są z sobą nierozerwalnie związane, ale "bycie świętym nie oznacza przewracania oczami w domniemanej ekstazie". Oznakami życia uświęconego są m.in. zdolność wytrwania, radość, poczucie humoru, odwaga, poczucie wspólnoty i modlitwa, przypomniał kard. Marx.

DEON.PL POLECAPrzewodniczący episkopatu Niemiec zwrócił też uwagę, że w swoim nowym dokumencie papież odrzuca wszelkiego rodzaju egoizm i indywidualizm, "przerośnięty intelektualizm" i "elitarne wyobrażenie o własnej sile woli człowieka". Świętość nie jest dla Franciszka ani "intelektualną grą pojęć, która całkowicie tłumaczy świat", ani też "wkładem, jaki mogą wnieść ludzie z własnej woli, nie podporządkowując się łasce Bożej", podkreślił kard. Marx.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Kard. Marx o "Gaudete et exsultate": pozostawić za sobą przeciętność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.