Muzułmanka popłakała się, gdy usłyszała słowa Jana Pawła II

Muzułmanka popłakała się, gdy usłyszała słowa Jana Pawła II
(fot. Moisés Becerra LC / cathopic.com)

Właśnie dlatego papież-Polak cieszył się tak dużym szacunkiem wśród wyznawców islamu.

Przyjeżdżając do Maroka, aby pisać o wizycie papieża Franciszka, która rozpocznie się już jutro, w sobotę 30 marca, nie spodziewałem się, że będzie się ona cieszyć aż takim zainteresowaniem (piszę o niej tutaj).
Oprócz licznych marokańskich gazet i czasopism, które poruszają temat wizyty papieża Franciszka, uderzającym była dla mnie historia, którą opowiedziała właścicielka mieszkania, w którym zatrzymaliśmy się wraz z żoną.
"Tak, to naprawdę sługa nadziei" - przyznała Chadidża, emerytowana nauczycielka. "Wielu ludzi kocha Franciszka za to, co robi, ale wielu wspomina też wizytę papieża z Polski, Karola Wojtyły. Miał na imię tak jak ty, prawda?"
Chadidża opowiedziała, jak oglądali całą rodziną relacje w telewizji z wizyty Jana Pawła II w Casablance, gdy przemawiał do tłumu młodych muzułmanów w 1985 roku.
"Nie wiem dlaczego, ale do dziś jego słowa wywołują łzy w moich oczach" - przyznała wzruszona Marokanka. 
Papież w Casablance wypowiedział przełomowe z perspektywy dialogu katolicko-muzułmańskiego słowa:
"My, chrześcijanie i muzułmanie, mamy wiele rzeczy wspólnych jako wierzący i jako ludzie.Wierzymy w tego samego Boga, Boga jedynego, Boga Żyjącego, Boga, który stwarza świat i swoje stworzenia doprowadza do doskonałości".
Jan Paweł II podkreślił jednocześnie, że jego rolą jest umocnienie wiary muzułmanów jako muzułmanów:
"Jeżeli o mnie chodzi: w Kościele katolickim sprawuję zadanie następcy Piotra, tego Apostoła, którego Jezus wybrał, by umacniał swoich braci w wierze. (...)  Toteż dzisiaj przychodzę do was jako wierzący. I chciałbym całkiem po prostu dać tutaj świadectwo temu, w co wierzę i czego sobie życzę dla szczęścia moich braci, ludzi, i tego, co na podstawie doświadczenia uważam za pożyteczne dla wszystkich".
Ale papież-Polak podjął również ważne dla wszystkich tematy, również współcześnie:
"Czyż w świecie, który pragnie jedności i pokoju, a jednak przeżywa tysiące napięć i konfliktów, wierzący nie powinni popierać przyjaźni i zjednoczenia między ludźmi i ludami, które na ziemi tworzą jedną wspólnotę? Wiemy, że mają ten sam początek i ten sam cel ostateczny: Boga, który ich stworzył i czeka na nich, gdyż kiedyś ich zgromadzi". 
Apelował również: "Dialog pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami jest dzisiaj więcej niż kiedykolwiek potrzebny"
"Tak, każdy z nas jest dzieckiem tego samego Boga. Wszyscy się do Niego modlimy. I wszyscy pochodzimy od Adama i Ewy" - podsumowała naszą rozmowę wzruszona Chadidża - "Nigdy nie zapomnę spotkania z papieżem z Polski". 
Chadidża po raz kolejny przypomniała mi, jak ważny jest dialog z wyznawcami islamu. I o tym, że oni doskonale o tym wiedzą.

Relacje z pielgrzymki papieża Franciszka do Maroka możesz śledzić w naszym serwisie DEON.pl >>

Karol Wilczyński — redaktor DEON.pl. Współtwórca islamistablog.pl i inicjatywy Rethinking Refugees. Obecnie przebywa w Maroku
DEON.PL POLECA
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gianni Valente, Andrea Tornielli

Dzisiejszy Kościół przypomina bardziej pole bitwy niż szpital polowy. 

Jak doszło do tego, że arcybiskup Carlo Maria Viganò napisał szokujące dossier, w którym oskarżył papieża o krycie seksualnego przestępcy i zażądał jego dymisji? Kto...

Skomentuj artykuł

Muzułmanka popłakała się, gdy usłyszała słowa Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.