Papież Franciszek o tym, co jest najwymowniejszym wyrazem miłości

(fot. neneo / Shutterstock.com)
KAI / pk

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem z rozpoczęciem Wielkiego Postu w Brazylii ruszyła Kampania Braterstwa, która w tym roku przebiega pod hasłem "Braterstwo i przezwyciężenie przemocy" z mottem "W Chrystusie jesteśmy braćmi". Okolicznościowe orędzie do biskupów brazylijskich przesłał Franciszek. Wyjaśnił w nim, co jest najwymowniejszym wyrazem miłości.

Jej inicjatorem kampanii jest tamtejszy episkopat, który w przesłaniu na tegoroczną akcję podkreśla, że ma to być "droga nawrócenia wielkopostnego" z "szeroką działalnością ewangelizacyjną, która ma pomóc chrześcijanom i ludziom dobrej woli przeżywać braterstwo za pomocą konkretnych zobowiązań".

W przesłanym orędzu papież Franciszek zaapelował o pokój i pojednanie, począwszy od codziennych gestów, gdyż - jak podkreślił - "wybaczenie zniewag jest nakazem dla nas wszystkich". Nawiązując do hasła tegorocznej Kampanii papież zaznaczył, że zaprasza nas ona "do rozeznania przemocy w wielu środowiskach, do dostrzeżenia jej z ufnością, wiarą i nadzieją oraz pokonania jej na drodze miłości, widzialnej w ukrzyżowanym Jezusie".

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że okres wielkopostny, "w którym jesteśmy wezwani do przeżywania praktyki postu, modlitwy i miłości", sprawia, że "rozumiemy, iż jesteśmy braćmi". Dlatego zachęcił, aby pozwolić, "by miłość Boża stawała się widzialna wśród nas, w naszych rodzinach, wspólnotach i w całym społeczeństwie".

"Wybaczenie zniewag jest najwymowniejszym wyrazem miłości miłosiernej a dla nas, chrześcijan, jest nakazem, od którego nie możemy się uchylać" - napisał Franciszek. Przyznał, że nieraz trudno być tym wybaczającym, ale - dodał - jest też prawdą, że "przebaczenie jest narzędziem złożonym w nasze kruche dłonie, aby zyskać pogodę serca i pokój". "Odrzucenie obrazy, gniewu, przemocy i zemsty jest warunkiem koniecznym do tego, aby żyć jak bracia i siostry oraz przezwyciężać przemoc" - podkreślił autor przesłania.

Wezwał więc swych odbiorców, aby stawali się "orędownikami i budowniczymi pokoju", a zatem "protagonistami pokonywania przemocy". W ten sposób nastanie pokój, który winien być "owocem całościowego rozwoju wszystkich" i który rodzi się "z nowego stosunku do wszystkich stworzeń" - wskazał papież. Przypomniał, że pokój ten "wykuwa się dzień po dniu, z cierpliwością i miłosierdziem w rodzinie, w dynamice wspólnoty, w stosunkach w pracy i z przyrodą". Chodzi w istocie o "drobne gesty szacunku, słuchania, dialogu, milczenia, uczucia, przyjęcia i integracji", gdyż tworzą one przestrzenie braterstwa.

Na zakończenie Ojciec Święty przypomniał, że w Chrystusie "tworzymy jedną rodzinę, zrodzeni z krwi na Krzyżu, który jest naszym zbawieniem", dlatego wspólnoty Kościoła w Brazylii są wezwane do głoszenia "nawrócenia i dnia zbawienia dzięki współżyciu bez przemocy". W tym celu winny się one modlić, aby Kampania "zachęcała wszystkich do wkraczania na drogi prowadzące do przezwyciężania przemocy" - zaapelował Ojciec Święty.

Wybór przez episkopat hasła tegorocznej akcji wiąże się z faktem, że - jak wynika z danych brazylijskiego Instytutu Stosowanych Badań Gospodarczych - na kraj ten przypada 13 proc. zabójstw dokonywanych na świecie, chociaż liczba jego mieszkańców wynosi jedynie 3 proc. ludności naszej planety. W 2014 Brazylia zajęła trzecie miejsce na świecie pod tym względem z liczbą 59627 ofiar. Dlatego obok wspomnianego hasła Kampanii towarzyszy też motto "Wszyscy jesteście braćmi", zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek o tym, co jest najwymowniejszym wyrazem miłości
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.