Papież Franciszek: odpoczynek to błogosławieństwo rzeczywistości

Papież Franciszek: odpoczynek to błogosławieństwo rzeczywistości
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

"Kiedy otwieramy serce na Opatrzność i odkrywamy, że prawdą jest to, co mówi Psalm: «Dusza moja spoczywa tylko w Bogu» (62, 2) - wówczas życie staje się piękne i zaczyna się autentyczny odpoczynek - powiedział papież podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie.

W swojej katechezie Ojciec Święty mówił o trzecim przykazaniu Bożym, dotyczącym dnia odpoczynku. Jego słów na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 13 tys. wiernych.

Przeczytaj pełną treść katechezy Franciszka>>

Na wstępie Franciszek zauważył, że istnieje odpoczynek prawdziwy i fałszywy. Przypomniał, że rozrywka stała się dziś niemal celem życia wielu ludzi, ale "chociaż człowiek nigdy nie odpoczywał tak wiele, jak dzisiaj, to jednak nigdy nie doświadczył tyle pustki, jak dzisiaj!" - stwierdził papież.

Ojciec Święty wskazał, że zgodnie z nakazem przykazania odpoczynek powinien być czasem kontemplacji, uwielbienia, aby spojrzeć na rzeczywistość i powiedzieć: jakże piękne jest życie! "Odpoczynkowi, jako ucieczce od rzeczywistości, Dekalog przeciwstawia odpoczynek jako błogosławieństwo rzeczywistości" - podkreślił Franciszek. Jednocześnie wskazał, że dla chrześcijan centrum Dnia Pańskiego, niedzieli stanowi Eucharystia, co znaczy "dziękczynienie". "To jest dzień, aby powiedzieć Bogu: dziękuję Ci za życie, za Twoje miłosierdzie, za wszystkie Twe dary. Niedziela nie jest dniem, aby przekreślić inne dni, ale aby je przypomnieć, błogosławić je i pogodzić się z życiem, mówiąc: życie jest cenne; nie jest łatwe, czasami bolesne, ale jest cenne" - powiedział papież.

Odpoczynek "nie jest leniwym siedzeniem w fotelu">>

Franciszek wskazał na konieczność pogodzenia się ze swoją historią, z faktami, których się nie akceptuje, z trudnymi aspektami egzystencji. "Prawdziwy pokój nie polega bowiem na zmienianiu swoich dziejów, ale przyjęciu ich i docenieniu" - stwierdził papież. Przypomniał, że często doświadczaliśmy pocieszenia od chrześcijan chorych, pokornych i ubogich, którzy obdarzyli nas wyjątkową radością serca i pokojem, mających posmak wieczności.

Ojciec Święty zaznaczył, że życie staje się piękne, kiedy zaczynamy dobrze o nim myśleć, bez względu na naszą historię. "Gdy możliwe jest złożenie w darze wątpliwości: wszystko jest łaską, a ta święta myśl kruszy wewnętrzny mur niezadowolenia, inaugurując autentyczny odpoczynek. Kiedy otwieramy serce na Opatrzność i odkrywamy, że prawdą jest to, co mówi Psalm: «Dusza moja spoczywa tylko w Bogu» (62, 2)" - powiedział Franciszek na zakończenie dzisiejszej katechezy.

***

Szczególne pozdrowienia dla rozpoczynających nowy rok szkolny dzieci i młodzieży a także ich rodziców i wychowawców przekazał Ojciec Święty pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Franciszek zaapelował także do nich, aby rozwijali swoje życie religijne.

Oto słowa papieża skierowane do pielgrzymów polskich:

Witam serdecznie uczestniczących w audiencji Polaków. Dzisiaj, szczególnie pozdrawiam dzieci i młodzież, które rozpoczęły nowy rok szkolny, także ich rodziców i wychowawców. Niech będzie on dla was czasem zdobywania wiedzy, mądrości i życiowego doświadczenia. Pamiętajcie o codziennej modlitwie i o udziale we Mszy św. w każdą niedzielę. Niech Matka Boża, której urodziny będziemy obchodzili w Jej święto przypadające w sobotę, pomaga wam wszystkim we wzrastaniu do świętości. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Papieską audiencję streścił po polsku ks. prałat Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Drodzy bracia i siostry, rozważamy dzisiaj przykazanie, które mówi o świętości dnia Pańskiego i o odpoczynku. Wydaje się, że dzisiejsze społeczeństwo bardzo oczekuje rozrywki, wakacji, przyjemności. Człowiek nigdy nie odpoczywał tak wiele, jak dzisiaj, a jednak nie doświadczał również tak wiele pustki. Słowa Dekalogu, rzucają właściwe światło na to, czym jest odpoczynek. Trzecie przykazanie przypomina, że "W sześciu dniach uczynił Pan niebo, ziemię, morze… w siódmym zaś dniu odpoczął… i uznał go za święty (Wj 20,11). Wszystko, co Bóg uczynił, było bardzo dobre" (por. Rdz 1,31). Dzień odpoczynku jest radością Boga z tego, co stworzył. Jest to dzień kontemplacji i błogosławieństwa. Odpoczynek według trzeciego przykazania to czas refleksji, uwielbienia, dziękczynienia za dokonania, za dar życia. Jego sednem powinna być myśl o Bogu. Dlatego centrum dnia Pańskiego, niedzieli jest Eucharystia. To dzień, w którym odpoczywając mamy powiedzieć Bogu: dziękuję Ci za życie, za Twoje miłosierdzie, za wszystkie Twe dary, także wtedy, gdy życie nie jest łatwe, czasami bolesne, ale jest cenne. Człowiek musi zawrzeć pokój z tym, od czego ucieka, ze swoją historią, z faktami, których nie akceptuje, z trudnymi aspektami egzystencji. Niech niedziela będzie dla nas dniem świętym, okazją do przemyśleń, spotkania z Chrystusem i bliskimi, czasem duchowego i fizycznego odpoczynku.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. pielgrzymi z parafii św. Stanisława Kostki z Limanowej; Pielgrzymi z Polskiej Misji Katolickiej w Koblencji (Niemcy); Pielgrzymi z parafii św. Józefa z Wąsosza (arch. wrocławska); Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowe PEREGRINUS z WARSZAWY; Grupa z Zespołu Szkół Pogimnazjalnych im. Ofiar Terroryzmu 11 września 2001 - z Kalisza Pomorskiego; Grupa pielgrzymkowych z biura Mondo Travel z Warszawy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: odpoczynek to błogosławieństwo rzeczywistości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.