Papież: Na Francję skierowane są oczy świata

(fot. CTV)
Radio Watykańskie / CTV / KAI / slo

Zasada laickości nie może oznaczać wrogości wobec kwestii religijnych czy też wykluczenia religii z życia społecznego i dyskusji jakie się w nim toczą - stwierdził papież przyjmując francuskich parlamentarzystów należących do Grupy Przyjaźni Francja - Stolica Apostolska.

Papież Franciszek zaznaczył, że dzisiejsza audiencja świadczy o dobrym stanie relacji dwustronnych między Francją a Stolicą Apostolską, oraz ogólnie rzecz biorąc atmosferze zaufania między Kościołem katolickim a przedstawicielami życia publicznego na różnych poziomach.

- Zasada laickości, regulująca stosunki pomiędzy państwem francuskim a różnymi wyznaniami religijnymi nie powinna sama w sobie oznaczać wrogości wobec rzeczywistości religijnej czy też wykluczenia religii z życia społecznego i ożywiających go debat - stwierdził Ojciec Święty.

 

Więcej »

Papież wyraził zadowolenie, iż społeczeństwo francuskie odkrywa propozycje Kościoła, w tym dotyczące wizji osoby ludzkiej i jej godności, mające na względzie dobro wspólne. Dodał, że w ten sposób Kościół pragnie wnieść swój specyficzny wkład w głębokie kwestie obejmujące pełniejszą wizję osoby i jej przeznaczenia, a także społeczeństwa i jego przeznaczenia. - Wkład ten nie obejmuje jedynie dziedziny antropologii i społeczeństwa, ale także polityki, gospodarki i kultury - podkreślił Ojciec Święty.

Papież Franciszek zaznaczył, że na Francję często skierowane są oczy całego świata. Stąd obowiązkiem parlamentarzystów jest przyczynienie się do poziomu życia jej mieszkańców. Choć ich zadaniem jest proponowanie ustaw, ich nowelizacja lub uchylanie, to powinni się także troszczyć, aby zawarty był w nich także pierwiastek duchowy, uwznioślający i uszlachetniający osobę ludzką.

Grupa Przyjaźni Francja - Stolica Apostolska, w której skład wchodzą parlamentarzyści różnych opcji politycznych i przekonań religijnych, powstała w 1999 r. Interesuje się ona wkładem Stolicy Apostolskiej w obronę praw człowieka i wolności sumienia, w kwestie rozwoju, jak również watykańskim doświadczeniem wypływającym z utrzymywania stosunków dyplomatycznych z ponad 170 państwami świata.

Członkowie Grupy regularnie spotykają się z kierownictwem zakonów i zgromadzeń, pracujących w różnych częściach świata, aby poznać ich opinię na temat tamtejszej sytuacji.

Wizyta francuskich parlamentarzystów w Watykanie stanowi także okazję do spotkań w różnych urzędach Kurii Rzymskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Na Francję skierowane są oczy świata
Komentarze (1)
W
wierny
15 czerwca 2013, 14:16
Francuzi mają parę lat na uznanie Chrystusa za Króla Francji. W innym razie Polska będzie graniczyć na zachodzie z Hiszpanią lub tym co z niej zostanie. Niemcy są już spisane na straty. Rachunek za I-ą i II-ą wojnę światową jest zbyt wysoki, Rosja za komunizm, a inne państwa muszą zrobić rachunek sumienia, łącznie z Polską. Zatem jak się Niemcy i Rosja nie nawrócą (chyba nie dostaną tej łaski) to Polska może będzie od Atlantyku aż po Pacyfik. Na Kamczatkę będę jeździł bez paszportu :).