Papież o zarządzaniu polityką zdrowotną: chory powinien wierzyć, że może wyzdrowieć

Papież o zarządzaniu polityką zdrowotną: chory powinien wierzyć, że może wyzdrowieć
(fot. benjoe2001 / Shutterstock.com)
KAI / pk

Franciszek spotkał się z uczestnikami seminarium na temat etyki w zarządzaniu polityką zdrowotną.

Swoje przemówienie oparł na trzech słowach: cud, troska i zaufanie. Cudem jest dostrzeżenie bliźniego w chorym i bezbronnym człowieku. Troska o pacjenta nie oznacza jedynie leczenia go. "Troszczyć się" oznacza: oczekiwać, przejmować się, być uważnym, czuć się odpowiedzialnym.

Mówiąc o zaufaniu, Ojciec Święty stwierdził, że chory powinien wierzyć, że może wyzdrowieć. Potrzeba, aby lekarz i pielęgniarka ufali swoim umiejętnościom, a ich relacje z pacjentami były oparte na szacunku i lojalności. Papież zwrócił również uwagę, że nie należy wpadać w zniechęcenie, kiedy widzimy, że nie można dokonać szybkiej reformy systemu służby zdrowia. Podstawowy problem nie leży w dystrybucji środków, ale we wrażliwości na drugiego człowieka.

- Podstawową zasadą, którą należy się kierować w tej pracy - mówił Franciszek - jest poszukiwanie dobra. Nie jest ono abstrakcyjnym ideałem, ale konkretną osobą, posiadającą często cierpiące oblicze. Bądźcie odważni i hojni w waszych zamiarach, planach i projektach oraz w wykorzystywaniu środków ekonomicznych oraz naukowo-technicznych. Ci, którzy z tego skorzystają, zwłaszcza najbiedniejsi, docenią wasze wysiłki i inicjatywy.

Ojciec Święty zaznaczył, że ciągle należy uczyć się troski o chorych, do jakiej wzywa Pan Bóg. Szczególną wrażliwość papież zalecił osobom pracującym w opiece paliatywnej.

- Żyjemy w świecie, który dość powszechnie wykazuje tendencję do legalizacji eutanazji. Pacjent poważnie chory, znajdujący się w stanie terminalnym, szczególnie odczuwa potrzebę pogodnej bliskości i zainteresowania. Jeśli człowiek czuje się kochany, szanowany, przyjęty - mówił Ojciec Święty - to nawet wtedy, gdy znajduje się w trudnym położeniu, negatywny cień eutanazji znika lub przestaje istnieć. Ponieważ wartość życia mierzona jest poprzez zdolność do dawania i otrzymywania miłości, a nie poprzez produktywność.

Na zakończenie papież zachęcił pracowników służby zdrowia do budzenia w osobach oraz w rodzinach nadziei i radości, których często im brakuje.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież o zarządzaniu polityką zdrowotną: chory powinien wierzyć, że może wyzdrowieć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.