Papież: pomoc uchodźcom z Syrii i Iraku to cywilizacyjny obowiązek
Papież Franciszek powiedział w piątek, że "cywilizacyjnym obowiązkiem" wspólnoty międzynarodowej jest zapewnienie ochrony i przyszłości uchodźcom z Syrii i Iraku. Podkreślił, że świat ocierając łzy dzieciom z tego regionu odzyska godność.
Podczas audiencji w Watykanie dla przedstawicieli katolickich organizacji charytatywnych działających w Iraku, Syrii i w sąsiednich krajach Franciszek mówił: "Nie możemy zamykać oczu na przyczyny, które zmusiły miliony osób do opuszczenia w bólu swojej ziemi".
Papież zachęcał wszystkie strony i wspólnotę międzynarodową "do odnowionego zaangażowania na rzecz bezpiecznego powrotu wysiedlonych do ich domów". "Zapewnienie im ochrony i przyszłości jest cywilizacyjnym obowiązkiem" - oświadczył Franciszek.
Mówiąc o uchodźcach z Syrii i Iraku podkreślił: "Ocierając łzy dzieciom, które nie widziały niczego innego oprócz gruzów, śmierci i zniszczenia, świat odnajdzie swą godność".
"Zapewniam ponownie o mym uznaniu dla wielkich wysiłków na rzecz uchodźców, podejmowanych przez różne kraje regionu i organizacje, jakie reprezentujecie" - dodał papież, zwracając się do delegacji instytucji niosących pomoc na Bliskim Wschodzie.
Franciszek apelował: "Proszę z mocą wspólnotę międzynarodową, by nie zapominała o wielu potrzebach ofiar tego kryzysu, a przede wszystkim o przezwyciężenie logiki interesów i służbę pokojowi, by położyć kres wojnie".
Zapewnił, że każdego dnia modli się za Syrię i Irak. "Każdego dnia - mówił - zanoszę w modlitwie do Pana cierpienia i potrzeby kościołów oraz narodów tych umiłowanych ziem, a także modlę się za tych, którzy poświęcają się, by udzielić im pomocy".
Wśród inicjatyw, które budzą uznanie, Franciszek wymienił starania na rzecz powrotu wspólnot chrześcijańskich na Równinę Niniwy w Iraku, a także opiekę medyczną nad chorymi i ubogimi w Syrii.
Papież mówił o istniejącym niebezpieczeństwie, że "obecność chrześcijan zostanie przekreślona na ziemiach, z których rozeszło się na świat światło Ewangelii". Zapewnił, że Stolica Apostolska we współpracy z lokalnymi kościołami w Ziemi Świętej działa, by zapewnić przyszłość wspólnotom chrześcijańskim w tym regionie.
Skomentuj artykuł