Papież: pomoc uchodźcom z Syrii i Iraku to cywilizacyjny obowiązek

Papież: pomoc uchodźcom z Syrii i Iraku to cywilizacyjny obowiązek
(fot. Stefano Guidi / Shutterstock.com)
PAP / pk

Papież Franciszek powiedział w piątek, że "cywilizacyjnym obowiązkiem" wspólnoty międzynarodowej jest zapewnienie ochrony i przyszłości uchodźcom z Syrii i Iraku. Podkreślił, że świat ocierając łzy dzieciom z tego regionu odzyska godność.

Podczas audiencji w Watykanie dla przedstawicieli katolickich organizacji charytatywnych działających w Iraku, Syrii i w sąsiednich krajach Franciszek mówił: "Nie możemy zamykać oczu na przyczyny, które zmusiły miliony osób do opuszczenia w bólu swojej ziemi".

Papież zachęcał wszystkie strony i wspólnotę międzynarodową "do odnowionego zaangażowania na rzecz bezpiecznego powrotu wysiedlonych do ich domów". "Zapewnienie im ochrony i przyszłości jest cywilizacyjnym obowiązkiem" - oświadczył Franciszek.

Mówiąc o uchodźcach z Syrii i Iraku podkreślił: "Ocierając łzy dzieciom, które nie widziały niczego innego oprócz gruzów, śmierci i zniszczenia, świat odnajdzie swą godność".

"Zapewniam ponownie o mym uznaniu dla wielkich wysiłków na rzecz uchodźców, podejmowanych przez różne kraje regionu i organizacje, jakie reprezentujecie" - dodał papież, zwracając się do delegacji instytucji niosących pomoc na Bliskim Wschodzie.

Franciszek apelował: "Proszę z mocą wspólnotę międzynarodową, by nie zapominała o wielu potrzebach ofiar tego kryzysu, a przede wszystkim o przezwyciężenie logiki interesów i służbę pokojowi, by położyć kres wojnie".

Zapewnił, że każdego dnia modli się za Syrię i Irak. "Każdego dnia - mówił - zanoszę w modlitwie do Pana cierpienia i potrzeby kościołów oraz narodów tych umiłowanych ziem, a także modlę się za tych, którzy poświęcają się, by udzielić im pomocy".

Wśród inicjatyw, które budzą uznanie, Franciszek wymienił starania na rzecz powrotu wspólnot chrześcijańskich na Równinę Niniwy w Iraku, a także opiekę medyczną nad chorymi i ubogimi w Syrii.

Papież mówił o istniejącym niebezpieczeństwie, że "obecność chrześcijan zostanie przekreślona na ziemiach, z których rozeszło się na świat światło Ewangelii". Zapewnił, że Stolica Apostolska we współpracy z lokalnymi kościołami w Ziemi Świętej działa, by zapewnić przyszłość wspólnotom chrześcijańskim w tym regionie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież: pomoc uchodźcom z Syrii i Iraku to cywilizacyjny obowiązek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.