Papież reorganizuje Stolicę Apostolską
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
PAP / mh
Papież Franciszek powołał w piątek komisję do spraw struktury ekonomiczno-administracyjnej Stolicy Apostolskiej - podał Watykan. Papieska komisja zajmie się zapowiadaną reorganizacją Kurii Rzymskiej, by uprościć jej funkcjonowanie i ograniczyć wydatki.
W wydanej nocie Sekretariat Stanu poinformował, że celem prac 8-osobowej komisji będzie "uproszczenie i racjonalizacja funkcjonowania istniejących urzędów i bardziej uważne planowanie działalności ekonomicznej całej watykańskiej administracji". To zaś oznacza, jak się zauważa, redukcję urzędów i biurokracji oraz wcielenie w życie programu oszczędności.
W skład komisji wchodzi 7 osób świeckich, w tym jedna kobieta, z kilku krajów Europy oraz z Singapuru. Jej przewodniczącym jest ekonomista z Malty Joseph Zahra. Jedynym duchownym w tym gronie jest sekretarz, ksiądz Lucio Angel Vallejo Balda z Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Zasiadają w niej eksperci w dziedzinie prawa, finansów oraz audytu.
Papieska komisja - wyjaśnił Watykan - będzie zbierać informacje, referować wyniki swych działań Franciszkowi i współpracować z komisją kardynałów do spraw problemów organizacyjnych i ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. Przewidziano również współpracę tego najnowszego gremium z powołaną przez papieża miesiąc po wyborze komisją 8 kardynałów - doradców, pracujących nad zmianami w konstytucji apostolskiej "Pastor Bonus" o zasadach działania Kurii Rzymskiej, a więc "rządu Kościoła", złożonego z poszczególnych kongregacji, zwanych niekiedy ministerstwami, oraz z Papieskich Rad.
Wśród zadań nowej komisji wymieniono w nocie specjalistyczne doradztwo w celu wypracowania strategii poprawy funkcjonowania Stolicy Apostolskiej i "unikania rozrzutności", sprzyjania "przejrzystości procesów zakupu dóbr i usług", udoskonalenia zarządzania nieruchomościami i innymi dobrami. Na liście zadań jest też właściwe wcielenie w życie zasad księgowości.
Komisja ma zacząć pracę jak najszybciej, a zbierze się zaraz po powrocie papieża z Brazylii w końcu lipca - podał Watykan.
Opublikowano też dokument papieża Franciszka o ustanowieniu komisji. Napisał on między innymi, że tajemnica urzędowa "nie zabrania ani nie ogranicza dostępu komisji do dokumentów, danych i informacji, niezbędnych do wykonania powierzonych zadań".
Powołanie komisji, kolejna wielka nowość tego pontyfikatu, stanowi potwierdzenie słów kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagi, przewodniczącego komisji ośmiu purpuratów-doradców. W niedawnym wywiadzie prasowym powiedział on, że reforma Kurii Rzymskiej jest dla Franciszka pilniejszym zadaniem niż kwestie doktrynalne i dlatego jest on zdeterminowany, by dokonać zmian instytucjonalnych.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł