"Podzielony Kościół jest jak cyrk walczących gladiatorów"

(fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
PAP / pk

Podczas ekumenicznych nieszporów w Rzymie odprawionych wraz z papieżem Franciszkiem anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby powiedział, że podzielony Kościół jest jak "cyrk, w którym walczą gladiatorzy". Papież mówił o potrzebie odważnego ekumenizmu.

Środowe nieszpory w kościele świętych Andrzeja i Grzegorza w Wiecznym Mieście upamiętniły 50. rocznicę pierwszego oficjalnego spotkania papieża Pawła VI z ówczesnym arcybiskupem Canterbury Michaelem Ramseyem.

Prymas Anglii stwierdził w czasie nabożeństwa: "Kiedy my chrześcijanie walczymy między sobą, kiedy rezygnujemy z dzielenia się miłosierdziem i przebaczeniem, stajemy się pasterzami, którzy pożerają własne owce, a Kościół staje się cyrkiem, gdzie walczą gladiatorzy, przegrani zaś nie mogą liczyć na żadne miłosierdzie".

Jedność chrześcijan - wskazywał abp Welby - buduje się dziełami miłosierdzia wobec "słabego, nienarodzonego, starszego, ofiary handlu ludźmi, umierającego, niepełnosprawnego".

DEON.PL POLECA

- Nie możemy być złymi pasterzami, nie możemy być złymi owcami - dodał arcybiskup Canterbury.

Papież modlił się o to, aby obaj byli "promotorami odważnego i realnego ekumenizmu".

Nawiązując do źródeł podziałów wśród chrześcijan, Franciszek podkreślał: "W dniach chmur i mgieł straciliśmy z pola widzenia brata, który stał obok nas, staliśmy się niezdolni do wzajemnego uznania i radości z otrzymanych darów i łask".

Zaznaczył jednocześnie: "Stało się tak dlatego, że zgęstniały wokół nas mgły nieporozumień i podejrzliwości, nad nami - ciemne chmury niezgody i kontrowersji, często ukształtowanych z powodów historycznych i kulturowych, a nie tylko teologicznych".

We wspólnej deklaracji wydanej po nieszporach Franciszek i abp Welby przyznali, że pojawiły się "nowe niezgodności" i "poważne przeszkody" na drodze do pełnej jedności między katolikami a anglikanami. Wśród tych przyczyn wymieniono sprawę święceń kobiet w Kościele anglikańskim i "kwestie związane z seksualnością ludzką".

- Ale nie jesteśmy tym zniechęceni - zapewnili obaj zwierzchnicy.

- Wymienione różnice nie mogą uniemożliwić nam wzajemnego uznania się za braci i siostry w Chrystusie - dodali. Podkreślili, że różnice te nie powinny umniejszać wysiłków ekumenicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Podzielony Kościół jest jak cyrk walczących gladiatorów"
Komentarze (2)
6 października 2016, 13:06
Spoglądam na zdjęcie i rzeczywiście Cyrk. Przebrali się wcale nie dla żartu i chcą żeby ich traktować poważnie.
6 października 2016, 10:32
Patrząc na to, kto na zdjęciu stoi za abp Canterbury,można dojść do wniosku iż dialog ekumeniczny nabrał z pewnością "dodatkowego rozpędu".