Słowo Franciszka do uczestników X Zjazdu Gnieźnieńskiego
Również dziś Europa potrzebuje głębokiej, duchowej odnowy, której początkiem powinno być nieustanne powracanie do źródeł chrzcielnych i do płynącego z nich życia w Chrystusie - czytamy w liście przesłanym na ręce Prymasa Polski abp. Wojciecha Polska przez abp. Angelo Becciu.
"Ojciec Święty z zainteresowaniem zapoznał się zarówno z historią I Zjazdu Gnieźnieńskiego, związanego z początkami chrześcijaństwa na terenach Polski, jak również następnych, które rozpoczęły się od obchodów tysięcznej rocznicy śmierci św. Wojciecha, z udziałem papieża Jana Pawła II" - czytamy dalej w liście.
Nawiązując do tematyki kolejnych zjazdów i hasła tegorocznego "Europa nowych początków. Wyzwalająca moc chrześcijaństwa" papież przypomina wciąż aktualne słowa Jana Pawła II, wypowiedziane w Gnieźnie w 1997 roku, że nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona wspólnotą ducha i że najgłębszy fundament jedności przyniosło Europie i przez wieku go umacniało chrześcijaństwo.
"Również dziś Europa potrzebuje głębokiej, duchowej odnowy, której początkiem powinno być nieustanne powracanie do źródeł chrzcielnych i do płynącego z nich życia w Chrystusie. Pasterze i wierni Kościoła w Europie są wezwani, by w mocy Ducha Świętego i z wielowiekowym doświadczeniem wiary wychodzili na egzystencjalne peryferie współczesnego świata z przesłaniem Bożego miłosierdzia i jego wyzwalającej mocy" - podkreśla Franciszek życząc, aby gnieźnieńskie spotkanie było czasem refleksji, rachunku sumienia i zachęty do odkrywania na nowo i podejmowania w życiu osobistym i społecznym tych wartości, na których buduje się chrześcijańska tożsamość europejska.
Papież przesyła też uczestnikom zjazdu swoje błogosławieństwo, pozdrowienie i zapewnienie o duchowej i modlitewnej pamięci.
Skomentuj artykuł