Te 2 pokusy mogą przeszkadzać Duchowi Świętemu

Te 2 pokusy mogą przeszkadzać Duchowi Świętemu
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / kk

O znaczeniu Ducha Świętego dla jedności Kościoła mówił Franciszek podczas Eucharystii sprawowanej 4 czerwca na Placu św. Piotra w uroczystość Pięćdziesiątnicy. Charakteryzując działanie Ducha Świętego, podkreślił, że czyni On z uczniów nowy lud oraz stwarza w nich nowe serce.

Nawiązując do zawartego w pierwszym dzisiejszym czytaniu (Dz 2,1-11) opisu Zesłania Ducha Świętego papież wskazał, że ten sam Duch tworzy różnorodność i jedność, kształtując w ten sposób lud nowy, zróżnicowany i zjednoczony, czyli Kościół powszechny. Ma to być jedność prawdziwa, według Boga, która nie oznacza jednolitości, ale jedność w różnorodności.

DEON.PL POLECA
"Duch Święty fundamentem jedności Kościoła" [PEŁEN TEKST HOMILII] >>

Kaznodzieja wskazał, że konieczne jest do tego uwolnienie się od dwóch pokus. Pierwsza z nich to dążenie do różnorodności bez jedności, "kiedy wybieramy przynależność do tego czy innego kręgu bardziej niż do Kościoła. Stajemy się «fanami» danej części, zamiast być braćmi i siostrami w tym samym Duchu; bardziej chrześcijanami «prawicowymi lub lewicowymi» niż Jezusowymi; nieugiętymi stróżami przeszłości lub awangardzistami przyszłości niż pokornymi i wdzięcznymi dziećmi Kościoła" - stwierdził papież. Zaznaczył, że drugą, przeciwną pokusą jest dążenie do jedności bez różnorodności, kiedy jedność staje się w końcu uniformizacją i nie ma już wolności.

DEON.PL POLECA

Ojciec Święty zachęcił wiernych do modlitwy o jedność Kościoła niezależnie od preferencji osobistych, aby wyeliminować trujące plotki siejące niezgodę i zazdrość. Wezwał też do modlitwy, byśmy odczuwali, że Kościół jest naszą matkę i naszym domem: domem gościnnym i otwartym, gdzie dzielimy się wielopostaciową radością Ducha Świętego.

Następnie wskazał na drugi dar Ducha Świętego, czyli na nowe serce, przemienione przez przebaczenie. Jest ono największą miłością, "tą, która zespala mimo wszystko, która powstrzymuje upadek, która umacnia i utwierdza". "Przebaczenie wyzwala serce i pozwala, by rozpocząć na nowo: przebaczenie daje nadzieję, bez przebaczenia nie można budować Kościoła" - stwierdził papież. Zachęcił do modlitwy o łaskę czynienia coraz piękniejszym oblicza Kościoła, "odnawiając się przez przebaczenie i poprawiając samych siebie: dopiero wtedy będziemy mogli poprawiać innych w miłości".

Swoją homilię Franciszek zakończył modlitwą do Ducha Świętego: "Duchu Boży, Panie, który jesteś w moim sercu i w sercu Kościoła, Ty, który prowadzisz Kościół naprzód, kształtując go w różnorodności, przyjdź. Potrzebujemy Ciebie jak wody, aby żyć: zstąp na nas ponownie i naucz nas jedności, odnów nasze serca i naucz nas kochać tak, jak Ty nas kochasz, przebaczać, jak Ty nam przebaczasz. Amen".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Te 2 pokusy mogą przeszkadzać Duchowi Świętemu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.