Franciszek: Kościół nie jest idelogią

Franciszek: Kościół nie jest idelogią
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
PAP / kk

Misją Kościoła nie jest upowszechnianie ideologii ani wzniosłej etyki - napisał papież Franciszek w orędziu na 91. Światowy Dzień Misyjny, który będzie obchodzony 22 października. Przestrzegł, że Kościół skupiony na sukcesach doczesnych oddala się od Chrystusa.

W opublikowanym w niedzielę przez Watykan orędziu pod hasłem “Misja w centrum wiary chrześcijańskiej" papież przypomniał, że Kościół jest misyjny ze swej natury.

Orędzie Franciszka na Światowy Dzień Misyjny 2017 [PEŁEN TEKST] >>

"Gdyby tak nie było, to nie byłby on Kościołem Chrystusa, ale stowarzyszeniem pośród wielu innych, które bardzo szybko wyczerpałoby swój cel i zanikło" - zauważył.

Zachęcił do refleksji na temat obowiązków osób wierzących w "świecie ogłupionym wieloma złudzeniami, zranionym wielkimi frustracjami i rozdartym wieloma bratobójczymi wojnami, które niesprawiedliwie uderzają zwłaszcza w niewinnych".

Misja Kościoła - przypomniał Franciszek - skierowana jest do wszystkich ludzi dobrej woli i opiera się na przemieniającej mocy Ewangelii.

"Misją Kościoła nie jest upowszechnianie jakiejś ideologii religijnej, ani też propozycji wzniosłej etyki" - stwierdził papież. Zauważył: "Wiele ruchów w świecie potrafi wytworzyć wzniosłe ideały lub zasługujące na uwagę ekspresje etyczne".

Papież dodał, że Ewangelia jest źródłem nowego życia, wolnego od panowania grzechu, oświeconego i przekształconego przez Ducha Świętego.

"Świat potrzebuje Ewangelii Jezusa Chrystusa" - podkreślił Franciszek. Jak napisał, Kościół kontynuuje misję Miłosiernego Samarytanina, "opatrując krwawiące rany ludzkości", oraz Dobrego Pasterza, nieustannie poszukując tych, którzy się zagubili na drogach zagmatwanych i prowadzących donikąd.

Papież wskazał, że Ewangelia pomaga przezwyciężyć zamknięcia, konflikty oraz rasizm, promując wszędzie i pośród wszystkich pojednanie, braterstwo i dzielenie się.

Jako misję Kościoła wskazał "nieustanne wychodzenie", także z "własnej wygody", i zdobycie się na odwagę, by dotrzeć do wszystkich peryferii potrzebujących światła Ewangelii.

"Misja Kościoła pobudza postawę nieustannej pielgrzymki przez różne pustynie życia, poprzez różne doświadczenia głodu oraz pragnienia prawdy i sprawiedliwości" - dodał.

Franciszek zwrócił następnie uwagę na to, że Kościół nie jest celem samym w sobie, ale "pokornym narzędziem". Ostrzegł, że "Kościół autoreferencyjny, który lubuje się w sukcesach doczesnych, nie jest Kościołem Chrystusa".

"Dlatego właśnie powinniśmy wybierać raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody kurczowego przywiązania do własnego bezpieczeństwa" - stwierdził.

Papież wyraził przekonanie, że nadzieją misji Kościoła jest młodzież poszukująca dróg, na których można "urzeczywistniać męstwo i porywy serca w służbie ludzkości", zaangażowana w niesienie pomocy, inicjatywy solidarności i w wolontariat.

"Jakie to piękne, że młodzi są pielgrzymami wiary, szczęśliwi, że mogą nieść Jezusa na każdą ulicę, na każdy plac, w każdy zakątek ziemi!" - napisał Franciszek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: Kościół nie jest idelogią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.