Papież zamierza uczcić stulecie encykliki poprzednika

Papież zamierza uczcić stulecie encykliki poprzednika
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / kk

Październik 2019 będzie - na życzenie Ojca Świętego - nadzwyczajnym miesiącem misyjnym, aby pomóc wspólnocie wierzących coraz bardziej angażować się w ewangelizację. Przypadnie on w setną rocznicę ogłoszenia dotyczącej tych zagadnień encykliki Benedykta XV «Maximum illud».

Papież podkreślił, że stajemy przed coraz pilniejszym wyzwaniem, aby takich organizacji, jak właśnie Papieskie Dzieła Misyjne nie sprowadzano wyłącznie do zbierania i rozdzielania pomocy potrzebującym, ale aby czyniono z nich skuteczne narzędzia ewangelizacji.

"Przygotowanie do tego niezwykłego czasu, poświęconego pierwszemu głoszeniu Ewangelii, niech pomoże nam być coraz bardziej Kościołem podejmującym misję według słów bł. Pawła VI z adhortacji apostolskiej «Evangelii nuntiandi» - wielkiej karty misyjnego zaangażowania posoborowego: «Kościół jako głosiciel Ewangelii zaczyna swe dzieło od ewangelizowania samego siebie. Jako wspólnota wierzących, jako wspólnota nadziei wyrażanej życiem i dzielonej z innymi oraz wspólnota braterskiej miłości, musi ciągle słuchać tego, w co wierzy, i motywów swej nadziei, i nowego przykazania miłości. Jako Lud Boży, który żyje wśród świata i często jest kuszony przez jego bożki, ustawicznie musi przyjmować wieść o ‘wielkich sprawach Bożych’, dzięki którym nawrócił się do Pana, żeby znowu być przezeń wzywanym i zgromadzonym w jedno». Mówiąc krócej, Kościół zawsze winien być ewangelizowany, żeby mógł zachować swą świeżość, żarliwość i moc w głoszeniu Ewangelii»" - wskazał Ojciec Święty.

Wyraził pragnienie, by obchody stulecia tamtej misyjnej encykliki Benedykta XV stały się sprzyjającym czasem modlitwy, świadectwa, katechezy i misyjnego miłosierdzia. Pomogą one tym samym w ewangelizacji samego Kościoła. Dopiero potem, wskazał Franciszek, z odnowioną świeżością i zapałem wspólnota wiernych będzie mogła głosić Dobrą Nowinę światu w sposób skuteczny i wiarygodny.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zamierza uczcić stulecie encykliki poprzednika
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.