SIGNIS wzywa do pojednania i uwolnienia aresztowanych na Kubie

SIGNIS wzywa do pojednania i uwolnienia aresztowanych na Kubie
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich (SIGNIS) wzywa do natychmiastowego uwolnienia osób aresztowanych przez władze Kuby, podczas prodemokratycznych protestów trwających w tym kraju. Wśród zatrzymanych znaleźli się także młodzi członkowie tego stowarzyszenia.

„Nie popełnili oni żadnego przestępstwa poza pokojowym wyrażaniem swoich myśli i uczuć, zgodnie z własnym sumieniem” - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez SIGNIS.

Organizacja zapowiada, że wszystkie media z nią związane będą solidarne z aresztowanymi oraz z ich rodzinami i przyjaciółmi, którzy żyją w niepewności co do losu swoich bliskich.

„Dialog to jedyna droga do przywrócenia spokoju na Kubie. Potrzeba pojednania i poszanowania wolności słowa” - czytamy w komunikacie.

Stowarzyszenie apeluje także o pokój i zgodę między Kubańczykami oraz o poszanowanie praw człowieka. „Odwołujemy się do rozsądku i apelujemy o natychmiastowe zaprzestanie stosowania przemocy. Skupmy nasze siły raczej na budowaniu lepszego i bardziej sprawiedliwego kraju” - wzywają członkowie organizacji.

Przypominają niedawny apel episkopatu Kuby o rozwiązanie konfliktu bez stosowania przemocy. Biskupi podkreślili w nim, że tylko gdy strony słuchają się nawzajem, „można osiągnąć porozumienie i podjąć rzeczywiste kroki z udziałem wszystkich Kubańczyków, aby budować ojczyznę ze wszystkimi i dla wszystkich”. Nota SIGNIS kończy się cytatem patrona tej organizacji, św. biskupa Oskara Romero: „Pokój musi być dziełem sprawiedliwości”.

Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich (SIGNIS) to katolickie stowarzyszenie wiernych świeckich, uznane przez Stolicę Apostolską, zrzeszające specjalistów od mediów, w tym radia, telewizji, kina, edukacji medialnej i Internetu. Jest organizacją non-profit obecną w ponad 140 krajach świata. Powstało w 2001 r. Ma status doradczy przy UNESCO, ECOSOC i Radzie Europy.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

SIGNIS wzywa do pojednania i uwolnienia aresztowanych na Kubie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.