Kubańczycy się buntują. Mają dość władzy komunistycznej

Kubańczycy się buntują. Mają dość władzy komunistycznej
Antykomunistyczne protesty na Kubie. Zdj.: Ernesto Mastrascusa/PAP
PAP/tkb

Niezależne media na Kubie spekulują na temat ostatnich protestów, które przetoczyły się przez ten kraj. Wielu ekspertów uważa, że mogą się one stać początkiem przemian na tej rządzonej od ponad 60 lat przez władze komunistyczne karaibskiej wyspie - informuje PAP.

Zarówno prorządowe gazety, jak i niezależne portale wskazują, że pokojowe pierwotnie protesty przerodziły się w powszechny chaos na ulicach, wskazują jednak na inne źródła problemu.

Dziennik "Granma" - organ Komunistycznej Partii Kuby, podsumowując niedzielne (11 lipca) zamieszki potwierdza, że miały one pierwotnie pokojowy charakter. Wskazuje jednak, że chaos został wywołany przez grupę prowokatorów.

Wydawany w Hawanie dziennik twierdzi, że inicjatorzy zamieszek to amerykańscy wysłannicy, którzy wykorzystali pandemię koronawirusa do realizacji swojego głównego celu: obalenia rządów komunistycznych na Kubie.

DEON.PL POLECA

"Ci kontrrewolucjoniści próbują wywrócić porządek w czasie, kiedy Kuba walczy nie tylko z Covid-19, ale też od ponad 60 lat z blokadą gospodarczo-handlową i finansową, którą utrzymują wobec niej USA" - czytamy w gazecie.

Tymczasem niezależne portale wskazują, że prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel nie tylko nasila zamieszki, wysyłając przeciwko manifestantom policję oraz nawołując sympatyków reżimu do "stawienia czoła" uczestnikom protestów, ale rozpoczął już realizację siłowego scenariusza.

Inny niezależny portal "CiberCuba" publikuje zdjęcia osób pobitych lub postrzelonych gumowymi kulami przez siły policyjne reżimu, które w niedzielę pacyfikowały wielotysięczne manifestacje w kilku miastach wyspy. Wskazuje także na napływające z całego świata wsparcie dla protestujących przeciwko trudnym warunkom życia i przeciwko reżimowi, a także na blokowanie internetu na wyspie przez jej władze. Portal ten, podobnie jak "Periodico Cubano", spodziewa się, że zamieszki mogą stać się początkiem przemian w kraju.

Informuje, że niezadowolenie społeczeństwa pogłębiają restrykcje przeciwepidemiczne i trudności w dostępie do szczepionek.

Źródło: PAP/Twitter/tkb

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Stanisław Biel SJ

Opowieść o dorastaniu do zaufania

Niezależnie od etapu życia stajemy czasami w obliczu sytuacji, które są ponad nasze siły. Ciągle dojrzewamy – dorastamy do tworzenia autentycznych relacji międzyludzkich, przezwyciężamy różne lęki. W tym wszystkim wciąż...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Kubańczycy się buntują. Mają dość władzy komunistycznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.