Siostra zakonna w Kanadzie otrzymała zgodę na prowadzenie uroczystości pogrzebowych

Siostra zakonna w Kanadzie otrzymała zgodę na prowadzenie uroczystości pogrzebowych
(fot. Ryan Rodrick Beiler / Shutterstock.com)
KAI / pk

W kanadyjskiej diecezji Rouyn-Noranda siostra Pierrette Thiffault otrzymała z Watykanu zgodę na prowadzenie katolickich obrzędów pogrzebowych.

Miejscowe media tłumaczą tę sprawę jako szczególny gest papieża Franciszka, mający umocnić miejsce kobiety w Kościele. Natomiast miejscowy biskup Dorylas Moreau w rozmowie z amerykańską agencją katolicką CNS zwrócił uwagę, że jest to regulacja od dawna istniejąca w prawie kanonicznym.

Zgodnie z tymże prawem biskupi - na mocy specjalnego zezwolenia watykańskiego - mogą upoważnić osobę świecką do prowadzenia ceremonii żałobnej w sytuacji, gdy w danej miejscowości jest za mało księży. Dotyczy to także zawierania małżeństwa. Jednakże takie zezwolenie wymaga wyraźnego zatwierdzenia przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W lipcu br. zakonnica z upoważnienia biskupa Moreau poprowadziła ceremonię zaślubin. Wcześniej przygotowywała tę parę do sakramentu małżeństwa. Jak wyznała w rozmowie z CNS, było to dla niej "nowe doświadczenie". Jeśli będzie to z pożytkiem dla diecezji, chętnie podejmie się podobnych zadań w przyszłości.

Diecezja Rouyn-Noranda leży na północy kanadyjskiej prowincji Quebec. Według biskupa, na obszarze ok. 24,2 tys. km kwadratowych, często w trudno dostępnym regionie, w duszpasterstwie pracuje 16 księży. O zezwolenie dla siostry Pierrette biskup wystąpił już kilka miesięcy temu i niedawno go otrzymał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siostra zakonna w Kanadzie otrzymała zgodę na prowadzenie uroczystości pogrzebowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.