Poważnie pogorszył się stan zdrowia emerytowanego arcybiskupa Mediolanu

Poważnie pogorszył się stan zdrowia emerytowanego arcybiskupa Mediolanu
(fot. merateonline / youtube.com)
KAI / pk

W minionych godzinach poważnemu pogorszeniu uległ stan zdrowia kard. Dionigiego Tettamanziego - emerytowanego arcybiskupa Mediolanu - podała tamtejsza kuria biskupia. 83-letni purpurat przebywa w klinice Villa Sacro Cuore w Triuggio, w pobliżu stolicy Lombardii.

Nowy arcybiskup Mediolanu, Mario Delpini i jego poprzednik kardynał Angelo Scola zachęcili całą wspólnotę diecezjalną i tych, którzy cenią kard. Tettamanziego do modlitwy w jego intencji. Purpurat kierujący diecezją mediolańską w latach 2002-2011 jest od pewnego czasu chory. Od kilku tygodni jest nieprzytomny i sztucznie karmiony.

Kardynał Dionigi Tettamanzi urodził się 14 marca 1934 w Renate na północy Włoch. Po ukończeniu mediolańskiego seminarium duchownego przyjął 28 czerwca 1957 w Mediolanie święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego arcybiskupa tego miasta Giovanniego Battisty Montiniego, późniejszego papieża Pawła VI.

Do 1960 kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, zdobywając doktorat z teologii, po czym na terenie swej archidiecezji krótko pracował duszpastersko, a następnie był wykładowcą w uczelniach kościelnych, sędzią w Regionalnym Trybunale Kościelnym Lombardii, asystentem kościelnym lekarzy katolickich i doradców rodzinnych. Jako kapłan-ekspert uczestniczył w dwóch zgromadzeniach Synodu Biskupów. W latach 1987-89 był rektorem Papieskiego Lombardzkiego Seminarium Duchownego i krótko stał na czele Rady Zarządzającej katolickiego dziennika "Avvenire".

1 lipca 1989 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Ankony-Osimo. 14 marca 1991 został powołany na sekretarza generalnego Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI), w związku z czym ustąpił z urzędu arcybiskupiego. 20 kwietnia 1995 papież przeniósł go na genueńską stolicę metropolitalną i wkrótce potem abp Tettamanzi został wiceprzewodniczącym CEI (do 2000).

DEON.PL POLECA

Na konsystorzu 21 lutego 1998 Ojciec Święty włączył niespełna 64-letniego wówczas hierarchę w skład Kolegium Kardynalskiego. Jako biskup i kardynał brał udział w kilku zgromadzeniach Synodu Biskupów, a na II zgromadzeniu specjalnym dla Europy w październiku 1999 przewodniczył komisji, która zredagowała orędzie synodalne do ludu Bożego. 6 marca 2000 Jan Paweł II powołał włoskiego purpurata do Rady Kardynałów ds. Zbadania Organizacyjnych i Gospodarczych Problemów Stolicy Apostolskiej.

11 lipca 2002 kard. Tettamanzi został mianowany arcybiskupem Mediolanu i stanowisko to piastował do 28 czerwca 2011, gdy ustąpił w wieku 77 lat. W kwietniu 2005 wziął udział w konklawe, które wybrało Benedykta XVI i w marcu 2013 r. w konklawe, na którym kardynałowie wybrali papieżem Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poważnie pogorszył się stan zdrowia emerytowanego arcybiskupa Mediolanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.