Siostry opiekujące się niepełnosprawnymi zostały laureatkami ważnej nagrody

Siostry opiekujące się niepełnosprawnymi zostały laureatkami ważnej nagrody
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika z Broniszewic (Wielkopolskie) otrzymało w czwartek w Radomiu nagrodę "Viventi Caritate" ("Żyjącemu Miłością"). Wyróżnienie to po raz czternasty przyznał Fundusz im. bp. Jana Chrapka.

Nagrodzone zakonnice prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży. Obecnie mieszka w nim 56 niepełnosprawnych chłopców i mężczyzn, w różnym wieku i z różnym stopniem niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej.

"Dla nas ważny jest każdy uśmiech naszych niepełnosprawnych podopiecznych, o których często rodzice i najbliżsi zapominają, a my dajemy im dom" - powiedziała dziennikarzom siostra Eliza Małgorzata Myk. Dodała, że nagroda "Viventi Caritate" jest dla sióstr "zastrzykiem energii i siły na kolejne lata posługi".

Siostry dominikanki z Broniszewic zasłynęły w internecie krótkim filmikiem z okazji "Dnia pingwina", na którym dwie zakonnice przechadzają się korytarzem charakterystycznym dla pingwinów rozkołysanym krokiem. Wideo towarzyszyło zbiórce pieniędzy na nowy dom dla podopiecznych. Dzięki działaniom sióstr i hojności darczyńców szybko udało się zebrać około 7 mln zł i wybudować nowy dom dla chłopców. Jego otwarcie odbyło się we wrześniu.

Nowoczesny budynek zastąpił niefunkcjonalny, stary obiekt, usytuowany w pobliskim XIX-wiecznym pałacyku, którego stan techniczny nie pozwalał na dalsze użytkowanie. Kolejnym zamierzonym działaniem sióstr jest remont poprzednio zajmowanego obiektu z przeznaczeniem na Warsztaty Terapii Zajęciowej, kuchnię, kaplicę, itp.

W czwartek przypadła siedemnasta rocznica śmierci tragicznie zmarłego ordynariusza diecezji radomskiej bp. Jana Chrapka. Tradycyjnie w tym dniu wręczana jest nagroda "Viventi Caritate". Wyróżnienie przyznaje kapituła Funduszu im. bp. Jana Chrapka, działającego od 2001 r. przy Caritas diecezji radomskiej.

Otrzymują je osoby i instytucje, które w sposób szczególny wykazują się aktywnością na polu działalności charytatywnej, społecznej, kulturalnej czy wychowawczej.

Nazwa nagrody - "Żyjącemu miłością" - nawiązuje do słów biskupa Chrapka: "Dzielmy się miłością, aby otaczający nas świat ludzi wszelako potrzebujących stał się piękniejszym i bardziej braterskim, a dobro wspólne mogło być nie tylko bronione, ale także wzbogacone naszą odpowiedzialną troską, inspirowaną wrażliwością serca kształtowanego Ewangelią".

Biskup Jan Chrapek był ordynariuszem diecezji radomskiej w latach 1999-2001. Zginął 18 października 2001 r. w wypadku samochodowym w miejscowości Siekluki k. Białobrzegów. Miał 53 lata. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych wykonywanych mammobusie, który docierał do najdalszych zakątków diecezji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Siostry opiekujące się niepełnosprawnymi zostały laureatkami ważnej nagrody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.