Śledztwa ws. polskich duchownych
Prokuratura Okręgowa w Warszawie właśnie wszczęła śledztwo w sprawie seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych. Postępowanie będzie dotyczyło również utrwalania treści pornograficznych małoletnich i jest już w toku - poinformował dziś Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej.
Podstawą wszczęcia tego postępowania były informacje jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które z kolei potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, iż prowadzi ona postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli, dwóch polskich duchownych. Związane jest ono z wykorzystywaniem seksualnym - mówił Martyniuk.
- Dysponujemy ogólną informacją i podstawą wszczęcia naszego postępowania jest informacja, że dominikańska prokuratura prowadzi postępowanie. Jeśli jego w toku pojawią się informacje, świadczące o tym, że do takiego wykorzystywania doszło na teranie Polski, to będzie dodatkowy wątek w tym postępowaniu - dodał rzecznik Prokuratury Generalnej.
Ze wstępnych analiz, jakie przeprowadziła Prokuratura Generalna wynika dosyć jasno, że immunitet dyplomatyczny rozciąga się tylko i wyłącznie na czynności i działania, które mają związek z funkcją dyplomaty.
Martyniuk zwrócił też uwagę, iż "póki co, prokuratura na Dominikanie nie zwróciła się do prokuratury w Polsce z wnioskiem o pomoc prawną. Ze swej strony deklarujemy dużą otwartość na przyszłą współpracę z prokuraturą z Dominikany, jeśli tylko wpłynie wniosek polska prokuratura wykona go, zgodnie z polskim porządkiem prawnym - zapewnił.
Dominikana: prokuratura prosi Interpol o aresztowanie polskiego księdza
Prokuratura Generalna Republiki Dominikańskiej zwróciła się wczoraj do Interpolu o aresztowanie polskiego duchownego, ks. Wojciecha Gila, oskarżonego o nadużycia seksualne wobec dzieci - trzech ministrantów w parafii Juncalito, gdzie od ośmiu lat był proboszczem. Od maja br. przebywa on poza Dominikaną. Został już zawieszony w czynnościach kapłańskich przez Zgromadzenie Michalitów, do którego należy.
Prokurator generalny Francisco Domínguez Brito wyraził nadzieję na współpracę z instytucjami międzynarodowymi w celu doprowadzenia do procesu kapłana w Dominikanie. Ponieważ ks. Gil nie zgłosił się na żadne z wyznaczonych przesłuchań, w połowie września sąd w Santiago de los Caballeros uznał go za uciekiniera, za którym obecnie wydano międzynarodowy list gończy.
Gdy rodziny ministrantów złożyły skargę na kapłana, przebywał on na wakacjach w Polsce. Nie wrócił z nich do Dominikany, a jedynie kilkakrotnie udzielił wypowiedzi telefonicznej tamtejszym mediom, mówiąc że jest niewinny.
Ramón Peralta, ojciec jednego z ministrantów, powiedział, że jego syn wyznał, iż duchowny obmacywał go przy różnych okazjach przez trzy lata. Inni ministranci zeznali, że kapłan prosił ich o założenie stringów, po czym ich filmował i fotografował, obiecując w zamian wycieczkę na plażę lub do Polski. Na komputerze na plebanii w Juncalito znaleziono ponad 87 tys. zdjęć i filmów wideo. Przeanalizowano także twardy dysk komputera.
Prokurator generalny Dominikany zapewnił, że podjęte zostaną wszystkie niezbędne środki prawne, aby "ten przypadek nie pozostał bezkarny".
Skomentuj artykuł