Śledztwa ws. polskich duchownych

KAI / kn

Prokuratura Okręgowa w Warszawie właśnie wszczęła śledztwo w sprawie seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych. Postępowanie będzie dotyczyło również utrwalania treści pornograficznych małoletnich i jest już w toku - poinformował dziś Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej.

Podstawą wszczęcia tego postępowania były informacje jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które z kolei potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, iż prowadzi ona postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli, dwóch polskich duchownych. Związane jest ono z wykorzystywaniem seksualnym - mówił Martyniuk.

- Dysponujemy ogólną informacją i podstawą wszczęcia naszego postępowania jest informacja, że dominikańska prokuratura prowadzi postępowanie. Jeśli jego w toku pojawią się informacje, świadczące o tym, że do takiego wykorzystywania doszło na teranie Polski, to będzie dodatkowy wątek w tym postępowaniu - dodał rzecznik Prokuratury Generalnej.

DEON.PL POLECA

Ze wstępnych analiz, jakie przeprowadziła Prokuratura Generalna wynika dosyć jasno, że immunitet dyplomatyczny rozciąga się tylko i wyłącznie na czynności i działania, które mają związek z funkcją dyplomaty.

Martyniuk zwrócił też uwagę, iż "póki co, prokuratura na Dominikanie nie zwróciła się do prokuratury w Polsce z wnioskiem o pomoc prawną. Ze swej strony deklarujemy dużą otwartość na przyszłą współpracę z prokuraturą z Dominikany, jeśli tylko wpłynie wniosek polska prokuratura wykona go, zgodnie z polskim porządkiem prawnym - zapewnił.

Dominikana: prokuratura prosi Interpol o aresztowanie polskiego księdza

Prokuratura Generalna Republiki Dominikańskiej zwróciła się wczoraj do Interpolu o aresztowanie polskiego duchownego, ks. Wojciecha Gila, oskarżonego o nadużycia seksualne wobec dzieci - trzech ministrantów w parafii Juncalito, gdzie od ośmiu lat był proboszczem. Od maja br. przebywa on poza Dominikaną. Został już zawieszony w czynnościach kapłańskich przez Zgromadzenie Michalitów, do którego należy.

Prokurator generalny Francisco Domínguez Brito wyraził nadzieję na współpracę z instytucjami międzynarodowymi w celu doprowadzenia do procesu kapłana w Dominikanie. Ponieważ ks. Gil nie zgłosił się na żadne z wyznaczonych przesłuchań, w połowie września sąd w Santiago de los Caballeros uznał go za uciekiniera, za którym obecnie wydano międzynarodowy list gończy.

Gdy rodziny ministrantów złożyły skargę na kapłana, przebywał on na wakacjach w Polsce. Nie wrócił z nich do Dominikany, a jedynie kilkakrotnie udzielił wypowiedzi telefonicznej tamtejszym mediom, mówiąc że jest niewinny.

Ramón Peralta, ojciec jednego z ministrantów, powiedział, że jego syn wyznał, iż duchowny obmacywał go przy różnych okazjach przez trzy lata. Inni ministranci zeznali, że kapłan prosił ich o założenie stringów, po czym ich filmował i fotografował, obiecując w zamian wycieczkę na plażę lub do Polski. Na komputerze na plebanii w Juncalito znaleziono ponad 87 tys. zdjęć i filmów wideo. Przeanalizowano także twardy dysk komputera.

Prokurator generalny Dominikany zapewnił, że podjęte zostaną wszystkie niezbędne środki prawne, aby "ten przypadek nie pozostał bezkarny".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Śledztwa ws. polskich duchownych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.