Słowacja. Prawie 25 proc. społeczeństwa deklaruje się jako osoby bezwyznaniowe

Słowacja. Prawie 25 proc. społeczeństwa deklaruje się jako osoby bezwyznaniowe
KAI / kb

23,8 proc. mieszkańców Słowacji określiło siebie w ubiegłorocznym spisie ludności jako osoby bez przynależności religijnej. W 2011 r. twierdziło tak tylko 13,4 proc. społeczeństwa. Ogółem na Słowacji mieszka ok. 5,5 mln osób.

W ubiegłym roku 55,8 proc. ludności zadeklarowało się jako katolicy, w porównaniu do 62 proc. w poprzednim spisie powszechnym. Pod względem wielkości Kościołów kolejne miejsca zajmują luteranie (5,3 proc.) grekokatolicy 4 proc., i reformowani - 1,6 proc.

Słowacki episkopat stwierdził, że większa liczba osób bezwyznaniowych odzwierciedla sekularyzację społeczeństwa. Przypomniano, że w ciągu ostatniej dekady liczba chrztów w kraju ogólnie nieznacznie wzrosła. Według przewodniczącego Słowackie Konferencji Biskupów, abp. Stanislava Zvolensky'ego, w 2020 r. liczba chrztów katolickich zmniejszyła się jeszcze bardziej, ponieważ rok ten był naznaczony restrykcjami związanymi z epidemią Covid-19. Abp Zvolensky zauważył, że dwie trzecie dzieci urodzonych na Słowacji jest następnie chrzczonych.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Sermak SJ

"Wiara nie jest dodatkiem do życia, jest samym życiem. Mogę więc powiedzieć: "tak żyję, bo jestem człowiekiem wierzącym". Moja wiara to droga przez życie, które dla nikogo, zwłaszcza w dzisiejszych czasach nie jest proste i...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Słowacja. Prawie 25 proc. społeczeństwa deklaruje się jako osoby bezwyznaniowe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.