Słowacja: poszukiwania Polaków zostaną wznowione w niedzielę

Słowacja: poszukiwania Polaków zostaną wznowione w niedzielę
fot. Depositphotos
PAP / pk

- Akcja została przerwana po zmroku. Wiemy, że Polacy zostawili swoje auto na parkingu przed szlakiem. Nie wiadomo, czy dotarli na szczyt. Nie ma z nimi żadnego kontaktu. Przeszukane zostały rejony Batyżowieckiej i Wielickiej Doliny - powiedziała dyżurna słowackiej Horskiej Zachrannej Służby (HZS).

Jak dodała, ratownikom górskim nie udało się odnaleźć trzech polskich taterników, którzy w piątek wybrali się na Gerlach - najwyższy szczyt Tatr. Ich samochód jest na parkingu przed szlakiem. Akcja został przerwana i będzie wznowiona w niedzielę rano.

Polacy wybrali się na Gerlach w piątek, jednak nie wrócili i jeszcze przed północą centralę słowackich ratowników zawiadomił telefonicznie znajomy taterników, zaniepokojony brakiem kontaktu z nimi. Jeden z zaginionych ma uprawnienia przewodnickie.

Polaków szukają ratownicy HZS i TOPR

Rano słowaccy ratownicy rozpoczęli poszukiwania Polaków z pokładu śmigłowca. Na poszukiwania wyruszyły także piesze wyprawy. Do poszukiwań dołączyli także ratownicy TOPR z Zakopanego.

DEON.PL POLECA

- Akcja została przerwana po zmroku. Wiemy, że Polacy zostawili swoje auto na parkingu przed szlakiem. Nie wiadomo, czy dotarli na szczyt. Nie ma z nimi żadnego kontaktu. Przeszukane zostały rejony Batyżowieckiej i Wielickiej Doliny - przekazała PAP dyżurna HZS.

Gerlach dostępny jest jedynie dla taterników

Gerlach wznosi się na 2655 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem w Tatrach oraz w całych Karpatach. Leży w całości po słowackiej stronie Tatr. Szczyt dostępny jest jedynie dla taterników. Turyści niemający uprawnień taternickich nie mogą samodzielnie go zdobywać. Najczęściej uczęszczane wejście na Gerlach jest poprowadzone z Doliny Wielickiej. Szczyt można także zdobyć z Doliny Batyżowieckiej.

Po kilkudniowej odwilży w Tatrach powróciły silne mrozy, a szlaki zostały skute lodem. Do poruszania się w takich warunkach konieczny jest odpowiedni sprzęt turystyczny i umiejętności posługiwania się nim. Planując wyprawy w wyższe partie gór, niezbędne jest wyposażenie się w raki, czekan, kask oraz lawinowe ABC czyli detektor, sondę i łopatkę.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Słowacja: poszukiwania Polaków zostaną wznowione w niedzielę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.