Na Kasprowym Wierchu leży prawie metr śniegu. Rozpoczął się sezon narciarski

Na Kasprowym Wierchu leży prawie metr śniegu. Rozpoczął się sezon narciarski
fot. Blazej Lyjak / Depositphotos
PAP / pk

Opady śniegu spowodowały, że po tatrzańskich szlakach można od wtorku poruszać się na nartach, ale w wyższych partiach warunki są jeszcze bardzo trudne - informuje Tatrzański Park Narodowy. Na szczycie Kasprowego Wierchu leży 90 cm śniegu; temperatura wynosi minus 15 stopni Celsjusza.

Na odpowiednią pokrywę naturalnego śniegu w Tatrach czekali miłośnicy turystyki narciarskiej, czyli skitouringu. Intensywne opady śniegu spowodowały, że roślinność została zabezpieczona naturalną warstwą białego puchu. Śnieg przykrył też wystające kamienie, jednak - jak informuje TPN - na razie warunki dla uprawiania turystyki narciarskiej w wyższych partiach Tatr, czyli powyżej górskich schronisk, są bardzo trudne.

Ze śniegu wciąż wystają kamienie

"Miejscami śnieg na trasach narciarskich i szlakach jest wywiany i wystają kamienie" - czytamy w komunikacie przygotowanym przez TPN. Szlaki przysypane są warstwą śniegu i w wielu miejscach występują głębokie zaspy utworzone przez wiatr. Większość szlaków powyżej górnej granicy lasu jest nieprzetarta i ich przebieg jest niewidoczny" - informuje TPN.

Turystykę narciarską w Tatrach można uprawiać na wszystkich oznakowanych szlakach turystycznych oraz szlakach wyłącznie narciarskich, których gęsta sieć znajduje się w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Jednak skitouring może być uprawiany tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna zabezpiecza roślinność i glebę przed oddziaływaniem narciarstwa.

DEON.PL POLECA

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Na Kasprowym Wierchu leży prawie metr śniegu. Rozpoczął się sezon narciarski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.