Słowacja: Biskupi o aksamitnej rewolucji

Słowacja: Biskupi o aksamitnej rewolucji
(fot. Piercetp / CC BY 2.5 / Wikimedia Commons)
Logo źródła: Radio Watykańskie ks. S. Ługowski / slo

Przed 25 laty w wyniku "aksamitnej rewolucji" skończył się w ówczesnej Czechosłowacji komunizm, a następnie powstały dwa państwa: Słowacja i Czechy. Co roku 17 listopada w obydwu krajach na pamiątkę tych wydarzeń obchodzony jest dzień pamięci.

Epokową rangę wydarzenia sprzed 25 lat podkreśla w opublikowanym komunikacie Konferencja Biskupów Słowacji. Hierarchowie apelują o trwałe miejsce w pamięci narodu dla ofiar komunizmu, a należą do nich - jak podkreślają - także ludzie prześladowani za wiarę i przekonania religijne.

"Nigdy dość wdzięczności i szacunku - czytamy w oświadczeniu słowackiego episkopatu - dla bohaterskich biskupów i kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych oraz rzeszy wierzących świeckich za ich odwagę oporu wobec reżimu oraz wierność Bogu i Kościołowi. To oni w tych mrocznych czasach podtrzymywali, niektórzy przez całe dziesięciolecia, nadzieję w zwycięstwo prawdy i dobra nad złem".

Biskupi podkreślają ponadto, że otrzymany dar wolności zobowiązuje do obrony podstawowych wartości moralnych i praw każdego człowieka, do troski o rodzinę, demografię i socjalne zaplecze, tak aby nikt nie był wykluczony z powodów ekonomicznych. Biskupi kończą apelem: "Wspólnie budujmy kraj, w którym wszyscy będziemy mogli żyć godnie".

Przypomnijmy, że konsekwencją "aksamitnej rewolucji" było rozdzielenie federacji czechosłowackiej i powstanie 1 stycznia 1993 r. dwóch suwerennych państw, Republik Czeskiej i Słowackiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słowacja: Biskupi o aksamitnej rewolucji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.