Słoweniec nuncjuszem apostolskim w Iraku

Słoweniec nuncjuszem apostolskim w Iraku
fot. depositphotos.com
KAI / sz

Słoweński duchowny, 50-letni prał. Mitja Leskovar został nowym nuncjuszem apostolskim w Iraku. Papież Franciszek mianował go jednocześnie arcybiskupem tytularnym Beneventum (istniejącej w starożytności diecezji w północnej Afryce).

Mitja Leskovar urodził się 3 stycznia 1970 r. w mieście Kranj w północnej Słowenii. Święcenia kapłańskie przyjął w 1995 r. jako kapłan archidiecezji lublańskiej. Studiował prawo kanoniczne, po czym wstąpił Papieskiej Akademii Kościelnej, kształcącej kościelnych dyplomatów.

Od 2001 r. jest w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował kolejno: w nuncjaturze apostolskiej w Bangladeszu, w sekcji ds. ogólnych Sekretariatu Stanu w Watykanie, w nuncjaturach w Niemczech i w Indiach. Zna język włoski, angielski, niemiecki, chorwacki, francuski i hiszpański.

Z powodu sytuacji politycznej w Iraku nuncjatura apostolska w Bagdadzie to jedna z najtrudniejszych placówek dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej. Wśród nuncjuszy apostolskich w tym kraju był Polak, abp Marian Oleś, w latach 1987-1994, a więc w gorącym czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Słoweniec nuncjuszem apostolskim w Iraku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.