Słynny meczet nazwany imieniem Maryi, Matki Jezusa

Słynny meczet nazwany imieniem Maryi, Matki Jezusa
(fot. Public Domain via Wikimedia Commons)
2 lata temu
KAI / sz

Słynny biały meczet w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, uważany za perłę architektury i masowo odwiedzany przez turystów z całego świata, nazwano imieniem Maryi, Matki Jezusa - podał w piątek włoski portal Vatican Insider za lokalnymi mediami.

Portal religijny dziennika "La Stampa" zwraca uwagę na ważną symboliczną wymowę tego gestu. Meczet, dedykowany ojcu założycielowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich szejkowi Muhammadowi ibn Zaidowi, został nazwany imieniem Maryi. Decyzję, wyjaśnia, podjął syn pierwszego władcy ZEA, obecnie rządzący emir Chalifa ibn Zajed an-Nahajan.

Vatican Insider podkreśla, że w ten sposób w nowoczesnym mieście powstał swoisty "zaułek Świętej Rodziny", gdyż w pobliżu znajduje się też katedra dedykowana świętemu Józefowi.

Meczet, nazywany olśniewającym dziełem sztuki, został zbudowany w 2007 roku.

Odnotowano, że decyzja podjęta w burzliwym momencie dla krajów Zatoki Perskiej, po ogłoszeniu izolacji Kataru, spotkała się z uznaniem ewangelików i anglikanów oraz katolików.

Wikariusz apostolski dla krajów tego regionu biskup Paul Hinder przypomniał, że Maryja czczona jest także w Koranie, a jej postać łączy w specjalny sposób muzułmanów i chrześcijan. W wydanym komunikacie wikariusz wyraził przekonanie, że krok władz emiratu jest "wkładem na rzecz pokoju i wzajemnego zrozumienia".

Zaznacza się, że chrześcijaństwo jest obecne na terenach Zjednoczonych Emiratów Arabskich od VII wieku, kiedy zbudowano klasztor Sir Bani Yas. Zostały po nim ruiny.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest około miliona chrześcijan, którzy stanowią 13 proc. ludności. Wspólnotę tę tworzą pracujący tam imigranci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słynny meczet nazwany imieniem Maryi, Matki Jezusa
Komentarze (3)
18 czerwca 2017, 10:05
Jezus Chrystus ma tylko Ojca. To, że samica zwierzęcia ludzkiego wydała na świat kolejne zwierzę ludzkie o imieniu Jezus nic nie znaczy. Bóg Ojciec w Jezusie Synu Człowieczym jest z Innego Świata. Nie ma żadnej boskości Maryji. Istota człowieka jest pomiędzy dwoma swiatami - Światłości Jezusa Ojca i Ciemności JHWH. Cały świat zewnętrzny należy do Władcy Tego Świata. Dlatego rządzi nami ciało a nie my ciałem. Świat wewnętrzny należy do Jezusa. Z tego świata przychodzi tutaj miłość, której w tym świecie rządzonym przez Ducha Ewy nie ma. Ewa jest bezduszna, jest Prawem. Podział na samca i samicę to wewnętrzny podział Ewy (JHWH) i nie ma nic wspólnego z Adamem i Ewą. To Adam otrzymał od Boga całość informacji o tym kim jest Bóg, kim jest miłość. To Adam otrzymał Ducha Ojca. Ewa nie otrzymała nic. Skoro więc Adam został stworzony w Światłości to kim jest Ewa? Ewa została stworzona w ciemności. Ma w sobie Nic z Adama, nic ze Światłości bo ten kawałek żebra to właśnie Nic z Adama. Ewa powstała poza Bogiem. Dlatego Ewa jest pusta i jeśli nie wypełni się Duchem Ojca i nie stanie się Adamem zniknie bez śladu. W niebie nie ma żadnej Ewy. W niebie jest tylko Adam. Ale samiec zwierzęcia ludzkiego to przecież nie Adam. Jest nadal we władaniu Ewy ale to on ma w sobie informację o tym kim jest Ojciec. Samiec i samica zwierzęcia ludzkiego mogą stać się Adamem i wtedy stają się jedno. 
Oriana Bianka
Oriana Bianka
17 czerwca 2017, 14:26
W islamie otacza się czcią Maryję, ma najwyższy status duchowy wśród kobiet, podobno jest jedyną kobietą wymienioną w Koranie z imienia ( Maryam, Miriam), islam uważa Maryję za dziewicę, z której narodził się Jezus. Jezusa muzułmanie uważaja za proroka i jako do jednego z najważniejszych proroków odnoszą się z czcią. Nie zgadzają się natomiast, że jest Synem Boga ani Bogiem w jednej z trzech postaci. Cenię wszystkich ludzi działających na rzecz pokoju, mimo różnic religijnych i uważam, że dobrze jest szukać tego co łączy. Jeśli ten meczet byłby dla muzułmanów symbolem pojednania pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami i przyczyniał się do pokoju dzięki Maryi, to oczywiście dobrze.
17 czerwca 2017, 11:48
No tak, imieniem Maryi, matki proroka. A my na to jak na lato.

Skomentuj artykuł

Słynny meczet nazwany imieniem Maryi, Matki Jezusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.