Śmierć księcia Filipa. Papież Franciszek złożył kondolencje królowej Elżbiecie II

Śmierć księcia Filipa. Papież Franciszek złożył kondolencje królowej Elżbiecie II
Książę Filip i królowa Elżbieta II (fot. Facundo Arrizabalaga / EPA / PAP)
4 tygodnie temu
vaticannews.va/mk

Papież Franciszek złożył królowej Elżbiecie II kondolencje w związku ze śmiercią jej męża księcia Filipa.

W telegramie podpisanym przez watykańskiego sekretarza stanu Franciszek podkreślił oddanie zmarłego małżeństwu i rodzinie, jego wybitne zasługi w służbie publicznej oraz zaangażowanie w edukację i rozwój przyszłych pokoleń. Mąż brytyjskiej królowej zmarł 9 kwietnia 2021 r. w wieku 99 lat.

Jak podkreśla Elżbieta Sobolewska-Farbotko z Radia Bobola (Wielka Brytania) książę Filip był najdłużej żyjącym królewskim małżonkiem w historii Wielkiej Brytanii. Na jego cześć w całym kraju i na Gibraltarze wybrzmiały salwy honorowe. Salutujące baterie strzelały 41 nabojami, co minutę, od godziny 12:00. Salut na cześć księcia, który służył jako oficer marynarki podczas II wojny światowej, oddały również statki Royal Navy na morzu, w tym HMS Diamond i HMS Montrose.

Podobne saluty oddano z okazji śmierci królowej Wiktorii w 1901 roku i Winstona Churchilla w 1965 roku.

Armia Nowej Zelandii również wystrzeli salut z 41 dział na cześć księcia Filipa w Point Jerningham, w Wellington, w niedzielę.

Książę spędził miesiąc w szpitalu na leczeniu infekcji i przeszedł operację serca, zanim 16 marca został zwolniony i powrócił do zamku Windsor, w którym spędził ostatnie tygodnie swojego życia. Ogłaszając w piątek śmierć księcia, Pałac Buckingham powiedział: „Z głębokim smutkiem Jej Wysokość Królowa ogłasza śmierć ukochanego męża. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie”.

Księcia Edynburga przeżyła królowa i czwórka ich dzieci: książę Karol, księżna Anna, książę Andrzej i książę Edward, a także ośmioro wnuków i 10 prawnuków.

Zmarły małżonek brytyjskiej monarchini urodził się jako książę Filip z Grecji i Danii, a po ślubie z księżniczką Yorku Elżbietą w 1947 roku został księciem Wielkiej Brytanii. Zrezygnował z obiecującej kariery morskiej, aby całkowicie poświęcić się służbie krajowi przy boku królowej Elżbiety. Pełniąc m.in funkcje reprezentacyjne, wspólnie odbyli ponad 20 tysięcy spotkań, promując brytyjskie interesy w kraju i za granicą. Książę Filip towarzyszył królowej Elżbiety, kiedy spotkała papieża Franciszka w Domu Świętej Marty w 2014 roku. Poznali także poprzedników Franciszka: Benedykta VI, Jana Pawła II i Jana XXIII.

Składając hołd zmarłemu księciu, kardynał Vincent Nichols podkreślił, że królewski małżonek pozostawił po sobie trwałe dziedzictwo w postaci swojej działalności charytatywnej. "Był jedną z pierwszych osób, które mówiły o zagrożeniach związanych ze zmianami klimatycznymi. W latach 50. zainicjował program dla młodzieży, który od tego czasu realizowany jest w ponad 140 krajach na całym świecie - zaznaczył arcybiskup Westminsteru. Jednak największą wdzięczność mamy dla niego za jego niezłomną lojalność i radosne wypełnianie życiowego obowiązku, jakim było towarzyszenie i wspieranie królowej, to są cechy, których dzisiaj potrzebujemy".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joseph Pearce
25,00 zł

Pasjonująca historia nawrócenia na chrześcijaństwo C. S. Lewisa, profesora (Oxfordu, autora słynnych Opowieści z Narnii, współzałożyciela Inklingów (grupy dyskusyjnej, do której należał m.in. J. R. R. Tolkien).

Autor biografii (sam nawrócony na katolicyzm) opisuje skomplikowaną...

Skomentuj artykuł

Śmierć księcia Filipa. Papież Franciszek złożył kondolencje królowej Elżbiecie II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.