Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii?

Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii?
(fot. Aleksandr Zykov / Foter / CC BY-SA)
KAI / jm

Planowany na 2016 rok Sobór Wszechprawosławny odbędzie się najprawdopodobniej w Szwajcarii, a nie - jak przewidywano - w siedzibie Patriarchatu Konstantynopolskiego w Stambule. Wynika to z postawy Kościołów rosyjskiego i greckiego, niechętnych organizacji tego zgromadzenia w Turcji.

Już teraz przygotowujące sobór spotkanie zwierzchników Kościołów prawosławnych, zwołane na 21 stycznia, ma się odbyć nie w Stambule, lecz w ośrodku prawosławnym Patriarchatu Konstantynopolskiego w Chambésy koło Genewy, gdzie zresztą od lat mieści się sekretariat przygotowujący obrady soborowe.

Według prawosławnych mediów, patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, wielki promotor soboru, przygotowywanego od 1961 r., nie sprzeciwi się zmianie miejsca obrad, gdyż jego zdaniem trzeba usunąć wszystkie przeszkody, które mogłyby stanowić wymówkę dla któregoś z Kościołów do nieuczestniczenia w soborze.

Rosyjski Kościół Prawosławny nie chce soboru w Stambule z powodów politycznych: po zestrzeleniu w listopadzie ub.r. rosyjskiego samolotu w Turcji władze rosyjskie odradzają swoim obywatelom podróże do tego kraju. Z kolei arcybiskup Aten Hieronim mógłby nie pojechać do Stambułu ze względu na różnice zdań z Bartłomiejem. Nie jest też pewna obecność przedstawicieli Patriarchatu Antiochii, który zerwał komunię eucharystyczną z Patriarchatem Jerozolimy z powodu sporu o jurysdykcję nad Katarem.

DEON.PL POLECA

Gotowych jest już kilka projektów dokumentów, które mają być przyjęte dyskusji na soborze. Dotyczą one m.in. autonomii Kościołów prawosławnych, relacji z "resztą świata chrześcijańskiego", znaczenia postu i jego zachowywania, a także misji Kościoła w świecie współczesnym. Ten ostatni jednak nie uzyskał zgody wszystkich Kościołów prawosławnych i nie został podpisany przez szefów delegacji z Rosji i Gruzji na ubiegłorocznej V Wszechprawosławnej Konferencji Przygotowawczej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.