Sosnowiec: księża ufundują kuchnię dla bezdomnych

Sosnowiec: księża ufundują kuchnię dla bezdomnych
(fot. shutterstock.com)
5 lat temu
KAI / jm

"Bardzo dziękuję kapłanom diecezji sosnowieckiej za otwarte serca i za ten wspaniały dar w Roku Miłosierdzia, jakim jest wyposażenie kuchni dla bezdomnych" - powiedział bp Grzegorz Kaszak w homilii podczas Mszy Krzyżma sprawowanej w Wielki Czwartek w sosnowieckiej katedrze.

Na warte ok. 70 tysięcy zł. sprzęty i meble kuchenne, które znajdą się w remontowanym domu dla bezdomnych w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach, złożą się wszyscy księża posługujący w diecezji.

Decyzję o takiej formie kapłańskiego daru, zaproponowaną przez ordynariusza diecezji sosnowieckiej, przyjęto w marcu na konferencji dziekanów.

"Od lutego trwa przebudowa placówki służącej 50 osobom. Dostosowujemy cały obiekt, który od lat pomaga bezdomnym, do współczesnych wymagań bezpieczeństwa. Chcemy, aby remont zakończył się we wrześniu" - tłumaczy ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.

"To piękny gest ze strony kapłanów i biskupa, który zaproponował tę formę wsparcia. Konkretny uczynek miłosierdzia wobec tych, którzy są w najtrudniejszej sytuacji życiowej. Cieszymy się, że nasza Caritas będzie mogła realizować swoje zdania w obiekcie spełniającym najwyższe standardy i nie tylko zapewniać podstawową opiekę, ale dawać poczucie kompleksowego bezpieczeństwa" - dodaje ks. Folga.

W wielkoczwartkowej homilii bp Kaszak przywołując słowa z Dzienniczka św. Faustyny przypomniał, że "samo głoszenie miłosierdzia Bożego nie wystarcza. Muszą iść za tym uczynki, bo nawet wiara najsilniejsza nic nie pomoże bez uczynków".

Poza placówką w Ząbkowicach pod egidą Caritas diecezji sosnowieckiej działają jeszcze trzy inne ośrodki zapewniające schronienie bezdomnym. Łącznie kompleksową pomoc - schronienie, wyżywienie i środki niezbędne do życia otrzymuje ok. 200 osób. Ponad 120 każdego dnia korzysta także z jadłodajni w Olkuszu.

25 marca mija także rok od otwarcia w Sosnowcu Domu Matki i Dziecka. Schronienie znalazło w nim 9 matek i 11 dzieci, które znalazły tu bezpieczny kąt i fachowe merytoryczne wsparcie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sosnowiec: księża ufundują kuchnię dla bezdomnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.