Spotkania małżeńskie: warsztaty o kryzysie

Spotkania małżeńskie: warsztaty o kryzysie
(fot. shutterstock.com)
KAI / jm

23 i 24 stycznia przy Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyły się warsztaty: "Małżeństwa w kryzysie na Spotkaniach Małżeńskich". Warsztaty prowadzili założyciele Spotkań Małżeńskich Irena i Jerzy Grzybowscy, a przeznaczone były dla odpowiedzialnych za prowadzenie rekolekcji w ramach katolickiego stowarzyszenia Spotkania Małżeńskie.

Towarzyszyli im także dr Barbara Smolińska, superwizor Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, o. Mirosław Pilśniak OP, krajowy doradca duchowy Spotkań Małżeńskich oraz o. Dariusz Kantypowicz OP, długoletni animator Spotkań Małżeńskich.

W warsztatach uczestniczyły 53 osoby z różnych stron Polski.

Prowadzący podkreślali, że Spotkania Małżeńskie mają na celu towarzyszenie małżeństwom, a nie doradzanie, ani rozwiązywanie za kogoś ich problemów. W czasie prac w grupach uczestnicy rozważali konkretne sytuacje z jakimi spotkali się w czasie swojej pracy rekolekcyjnej i zastanawiali się nad tym, w jaki sposób ich towarzyszenie mogłoby być pełniejsze w oparciu o otrzymaną wiedzę.

- Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw w kryzysie, stąd też konieczna jest stała formacja prowadzących - podkreślali Irena i Jerzy Grzybowscy. - Animatorzy nie są psychoterapeutami, ale nie są też "ludźmi z ulicy".

DEON.PL POLECA

Mają kwalifikacje Animatorów Spotkań Małżeńskich, dysponują wiedzą, doświadczeniem, doskonalą warsztat z zakresu psychologii komunikacji, ale szczególną ich siłą jest duchowość.

Dialog, który jest charyzmatem Spotkań Małżeńskich, przyjmowany jest jako Boży dar do budowania więzi we własnym małżeństwie i do dzielenia się nim z innymi. Cuda nawrócenia, wycofywania pozwów rozwodowych z sądów, odbudowywanie i umacnianie więzi małżeńskiej nie jest celem samym w sobie, ale jest "prostowaniem ścieżek Panu", pokazywaniem małżonkom, że "przybliżyło się do nich Królestwo Boże" - podkreślali w refleksji biblijnej Irena i Jerzy Grzybowscy.

W prowadzonych przez Spotkania Małżeńskie rekolekcjach dla małżeństw uczestniczy rokrocznie ok. 1000-1200 wciąż nowych małżeństw, a ok. 600 par przygotowuje się do sakramentu małżeństwa w ramach Wieczorów dla Zakochanych i Rekolekcji dla Narzeczonych. Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym stowarzyszeniem, którego statut jest zatwierdzony przez Stolicę Apostolską. Więcej informacji na www.spotkaniamalzenskie.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkania małżeńskie: warsztaty o kryzysie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.