Spotkanie ws. kryzysu syryjskiego

Spotkanie ws. kryzysu syryjskiego
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / mh

Jako jedyny możliwy scenariusz dla Syrii Watykan wskazał natychmiastowe położenie kresu szerzącej się tam przemocy i rozpoczęcie z odwagą negocjacji pokojowych. Abp Dominique Mamberti mówił o tym w czasie nadzwyczajnego spotkania z ambasadorami akredytowanymi przy Stolicy Apostolskiej. Watykański "minister spraw zagranicznych" przypomniał ponadto o konieczności poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego i dalszego niesienia pomocy cierpiącym Syryjczykom.

Sekretarz do spraw relacji Stolicy Apostolskiej z państwami podkreślił, że dramatyczny rozwój sytuacji w Syrii stanowi zagrożenie nie tylko dla krajów tego regionu, ale może mieć nieprzewidywalne konsekwencje dla całego świata. Przypominając liczne apele o pokój i dialog Papieża Franciszka wskazał, że wobec takich faktów, jak użycie broni chemicznej, nie można milczeć, a sprawcy tych ataków muszą zostać ukarani. Abp Mamberti przypomniał, że dyplomacja watykańska od samego początku konfliktu w Syrii jest aktywnie zaangażowana w jego rozwiązanie. Wpisują się w to działania stałych obserwatorów Stolicy Apostolskiej przy ONZ oraz nuncjusza apostolskiego w Syrii i papieskich przedstawicieli w pozostałych krajach regionu.

Stolica Apostolska przygotowała także specjalny dokument dotyczący przyszłości Syrii. Otrzymał go każdy z akredytowanych ambasadorów, tak by trafił on do rządów poszczególnych krajów świata. Wskazane zostały w nim trzy zasadnicze elementy mogące przyczynić się do sprawiedliwego rozwiązania konfliktu w Syrii. Przede wszystkim należy przywrócić dialog, mogący doprowadzić do pojednania. Po drugie trzeba dążyć do zachowania jedności kraju, nie pozwalając na tworzenie enklaw dla jakichś grup społecznych. I wreszcie należy zagwarantować integralność terytorialną kraju. Szef watykańskiej dyplomacji przypomniał w tym kontekście, że "w Syrii jutra musi być miejsce dla każdego, także dla przedstawicieli mniejszości religijnych, włączając w to chrześcijan".

Na zakończenie abp Mamberti wyraził w imieniu Stolicy Apostolskiej szczególne zaniepokojenie z powodu rosnącej aktywności w Syrii grup ekstremistycznych, często wywodzących się z innych krajów. Zaapelował do Syryjczyków, w tym także opozycji, o izolowanie takich ugrupowań oraz o zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich działań terrorystycznych.

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Spotkanie ws. kryzysu syryjskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.