Sri Lanka: Kościół chce prawdy na temat zamachów

Sri Lanka: Kościół chce prawdy na temat zamachów
Fot. PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE
1 tydzień temu
PAP / kk

Kościół katolicki na Sri Lance żąda od tamtejszych władz publikacji raportu o zamachach terrorystycznych w tym kraju w niedzielę wielkanocną w 2019 roku. W odpowiedzi na naciski w tej sprawie prezydent wyznaczył komitet do analizy ustaleń zawartych w dokumencie.

Do serii samobójczych zamachów bombowych, w których zginęło ponad 260 osób, doszło w stolicy - Kolombo, w pobliskim kurorcie turystycznym Negombo i w mieście Batticaloa na wschodnim wybrzeżu kraju. Celami terrorystów były trzy luksusowe hotele oraz trzy kościoły, w tym dwa katolickie. Zamachy przypisuje się dwóm lankijskim grupom islamistycznym, deklarujące wierność Państwu Islamskiemu.

Władze kościelne wyraziły wątpliwości co do działań rządu Sri Lanki, który zdecydował w połowie miesiąca o odłożeniu publikacji raportu, który na temat tych aktów terroru przygotowała prezydencka komisja. Prezydent Rajapaksa zamiast powołał tego komitet złożony ze swoich ministrów, którzy mają go ponownie przeanalizować. Według tamtejszych biskupów rząd powinien się niezwłocznie podzielić ustaleniami dokumentu z kościołem i prokuratorem generalnym.

Komisja badającą okoliczności wielkanocnych zamachów przesłuchała dotąd m.in ówczesnego premiera Ranila Wickremesinghe i prezydenta Maithripala Sirisena. Co ciekawe prezydent Sirisena jest partnerem koalicyjnym obecnego rządu.

Na początku lutego bieżącego roku arcybiskup Kolombo, kardynał Malcolm Ranjith zażądał od prezydenta kopii raportu i ostrzegł, że jeśli rząd szybko nie ujawni jego treści zwróci się o pomoc do międzynarodowych kościelnych instytucji.

źródło: PAP / kk

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Draguła
26,52 zł
37,89 zł

Niebo all inclusive

Wczasy jako przedsmak nieba, a plaża jako zapowiedź sądu ostatecznego? Czas wolny, spokój i odpoczynek? Te słowa brzmią jak coś nierzeczywistego. Współczesny człowiek nie umie odpoczywać. Wiecznie zagoniony z trudem odrywa myśli...

Skomentuj artykuł

Sri Lanka: Kościół chce prawdy na temat zamachów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.