Stolica Apostolska podkreśla podstawowe prawo dostępu do wody

Stolica Apostolska podkreśla podstawowe prawo dostępu do wody
(fot. shutterstock.com)
KAI / sz

Dokument dotyczący skutków komercjalizacji dostępu do wody Stolica Apostolska przedstawi 14 września w Genewie na forum Narodów Zjednoczonych. Obejmie on m.in. zagadnienia związane z migracjami ludności na skutek zmian klimatycznych i braku dostępu do wody.

Przypomni także podstawowe prawa człowieka w tej dziedzinie. Raport przedstawi prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego kard. Peter Turkson.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego stały obserwator Stolicy Apostolskiej w Genewie abp Ivan Jurkovič przypomniał, że dostęp do wody pitnej jest prawem człowieka, dodając, że skutki braków w tej dziedzinie są tragiczne. Według danych ONZ 1,8 mld ludzi jest zmuszonych do spożywania zanieczyszczonej wody, a każdego dnia z tego powodu umiera prawie tysiąc dzieci. Zadaniem wspólnoty międzynarodowej jest powstrzymanie tego zjawiska i wypracowanie odpowiednich narzędzi prawnych, dlatego bardzo smutne jest pomijanie bądź odmawianie tego prawa przez niektóre państwa, próbujące na wodzie robić interesy.

- Koniecznie należy zaliczyć kwestię wody do centralnych spraw w polityce. Takie jest stanowisko Stolicy Apostolskiej. Nasze prawo do wody jest także obowiązkiem; to też jest zrozumiałe. Z prawa, jakie mamy, wynika związany z tym obowiązek, którego nie da się oddzielić. Prawo do wody determinuje przetrwanie człowieka i decyduje o przyszłości ludzkości. Następnie priorytetowe jest także wychowanie następnych pokoleń w świadomości wagi tego problemu. Zaangażowanie Stolicy Apostolskiej dotyczy umożliwienia dialogu i starań o sojuszników dla tej sprawy. W ramach kultury spotkania niezbywalne jest działanie każdego państwa - a jest ich wiele - jako gwaranta powszechnego dostępu do bezpiecznej i dobrej jakościowo wody - oświadczył abp Jurkovič.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska podkreśla podstawowe prawo dostępu do wody
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.