Stolica Apostolska popiera abpa Hosera

Stolica Apostolska popiera abpa Hosera
(fot. Wikimedia Commons)
KAI / mm

Trybunał Sygnatury Apostolskiej przyznał rację abp. Henrykowi Hoserowi w sporze z b. proboszczem parafii w Jasienicy, księdzem Wojciechem Lemańskim ws. zakazu wypowiedzi dla mediów - powiedział KAI rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki.

Zapowiedział też, że watykańskie pismo dotyczące odwołania się ks. Lemańskiego od decyzji pozbawiającej go probostwa w Jasienicy, zostanie ujawnione w poniedziałek.
Dzieduszycki ujawnił, że jednocześnie ogłoszone zostaną "inne decyzje wobec ks. Lemańskiego".
Ks. Wojciech Lemański, który został odwołany z funkcji proboszcza w Jasienicy blisko rok temu kilkakrotnie odwoływał się w tej sprawie do Stolicy Apostolskiej. Jego rekursy zostały odrzucone. W uzasadnieniu wskazywano na "brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych".
Stolica Apostolska odrzuciła także rekurs ks. Lemańskiego przeciwko nałożonemu na niego zakazowi wypowiadania się w mediach. Obecna, ostateczna odpowiedź w tej sprawie i przyznająca rację abp. Hoserowi, nadeszła z drugiej watykańskiej instancji odwoławczej - Trybunału Sygnatury Apostolskiej. 
Przypomnijmy też, że 15 kwietnia br. ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser podjął decyzję o zamknięciu, do odwołania, kościoła w Jasienicy. - Było realne zagrożenie profanacji świątyni - wyjaśniał wówczas KAI rzecznik kurii Mateusz Dzieduszycki.
Abp Hoser decyzję podjął dwa dni po Niedzieli Palmowej, kiedy to zwolennicy poprzedniego proboszcza, ks. Wojciecha Lemańskiego, na wieść o zakazie odprawiania przez niego Mszy w tym kościele, zablokowali drzwi świątyni i nie wpuścili do środka wiernych, którzy przyszli na kolejną liturgię.
DEON.PL POLECATworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska popiera abpa Hosera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.