Stolica Apostolska przeciwko islamofobii. Wyróżnienie praw tylko jednej grupy to dyskryminacja

Stolica Apostolska przeciwko islamofobii. Wyróżnienie praw tylko jednej grupy to dyskryminacja
(fot. unsplash.com)
Beata Zajączkowska / KAI / kk

W trosce o wolność religijną nie można tworzyć wykluczających raportów, które pomijają przedstawicieli innych religii, ponieważ taki sposób działania pociąga ryzyko polaryzacji społeczeństwa i narastania konfliktów. W tym krytycznym duchu Stolica Apostolska wypowiedziała się o najnowszym oenzetowskim raporcie zatytułowanym „Antymuzułmańska nienawiść i islamofobie”.

Raport został zaprezentowany w Genewie na sesji Rady Praw Człowieka.

DEON.PL POLECA
Abp Ivan Jurkovič, który jest stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie wyraził zaniepokojenie, że z debaty zostały wykluczone inne grupy religijne, które również są ofiarami nienawiści, dyskryminacji i prześladowań na świecie. Przestrzegł przed podejmowaniem takich działań, które zamiast promować to fundamentalne prawo, jakim jest wolność religijna, będą jedynie pogłębiać podziały.

Watykański dyplomata docenił znaczącą pracę, jaką wykonano dokumentując w raporcie sytuacje dyskryminacji, stygmatyzacji, aktów przemocy i ograniczenia praw muzułmanów. Przypomniał, że wszystkie takie akty należy stanowczo potępić. Nie można jednocześnie, jak wskazał abp Jurkovič, ograniczać się jedynie do jednej grupy religijnej, gdyż może to sprzyjać rozwojowi mentalności tworzącej podziały „my” – „oni”, która w konsekwencji może prowadzić do konfrontacji.

Watykański obserwator przy ONZ przypomniał o uniwersalności zasady wolności religijnej i wolności sumienia, zapisanych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Wskazał, że każde ustawodawstwo lub praktyka, która wyróżniałaby prawa tylko jednej grupy religijnej w oparciu o kryteria religijne, stanowi subtelną formę dyskryminacji niezależnie od zamierzonych celów takich praw czy praktyk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Nowak OP, Marcin Jakimowicz

Przejdź kryzys z nadzieją

Czy rozczarowani postawą wielu ludzi Kościoła nadal jesteśmy w stanie funkcjonować w nim jak dotychczas? Jak w dzisiejszych czasach wytrwać w wierze i nie stracić nadziei? Co robić, gdy ze wspólnoty...

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska przeciwko islamofobii. Wyróżnienie praw tylko jednej grupy to dyskryminacja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.