Stowarzyszenie Lednica 2000 potrzebuje pomocy

KAI /kb

Stowarzyszenie Lednica 2000 zorganizowało zbiórkę na rzecz utrzymania ośrodka przy Bramie-Rybie na Polach Lednickich.

Miesięczne utrzymanie placówki kosztuje 25 tysięcy złotych. Organizatorzy chcieliby zebrać 150 tys. zł.

„Pandemia ograniczyła, a właściwie uniemożliwiła funkcjonowanie ośrodka. Od blisko roku nie możemy przyjmować pielgrzymów, którzy, zostawiając ofiary, pomagają utrzymywać to miejsce. Nie możemy organizować spotkań, rekolekcji ani warsztatów dla młodych. Mimo ograniczenia kosztów miesięczne utrzymanie ośrodka i Pól Lednickich to 25 tysięcy zł” – mówi Dominika Chylewska.

Rzecznik prasowy Lednicy 2000 podkreśla, że „ośrodek jest zbyt ważny, by go pozostawić na pastwę losu”.

„Dzieło Lednica 2000 od samego początku funkcjonuje i trwa dzięki darczyńcom, a tworzą je młodzi ludzie – wolontariusze. Ojciec Jan Góra wielokrotnie i zdecydowanie powtarzał: „przecież nie mogę zarabiać na młodzieży.” Jego ideą było zachęcanie wszystkich do dzielenia się tym, co mają, by umożliwić młodym spotkanie z żywym Chrystusem” – zauważa Chylewska.

Zaznacza, że utrzymanie ośrodka dla przyszłych pokoleń jest kontynuowaniem misji, którą realizował o. Góra. „Nadal możemy wspólnie realizować wielkie marzenie o. Jana, by wiarę przekładać na kulturę i język młodych, a nade wszystko przyciągać ich do żywego Chrystusa” – mówi.

Stowarzyszenie Lednica 2000 chciałoby zebrać kwotę 150 tysięcy zł, która pozwoli utrzymać wszystkie budynki i pracowników ośrodka przez pół roku. „A potem, wierzymy, wróci normalność, Lednica znowu zapełni się tłumem młodych, znów wrócą rekolekcje, spotkania. Lednica znów będzie centralnym miejscem, które działa i samo się utrzymuje – dzięki ofiarom pielgrzymów, kawiarence, muzeum” – tłumaczy Chylewska.

Stowarzyszenie uruchomiło też stronę: wspieramlednice.pl.

Charyzmatyczny dominikanin o. Jan Góra w 1997 r., który zmarł 21 grudnia 2015 r., po raz pierwszy w 1997 r. zorganizował Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Lednica 2000 nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna.

Co roku tysiące młodych ludzi przyjeżdża na Lednicę, by wybierać Chrystusa na Pana i przewodnika. Przejście pod bramą Rybą to symbol tej decyzji.

W przygotowanie wydarzenia i podczas jego trwania zaangażowanych jest ok. 4000 osób, wśród nich są m.in. harcerze, schola lednicka, służba medyczna, ministranci.

Każdemu Spotkaniu Młodych Lednica 2000 towarzyszy hasło. W tym roku XXV spotkaniu młodych na Lednicy będzie towarzyszyć hasło: „Usłysz”.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
23,94 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Stowarzyszenie Lednica 2000 potrzebuje pomocy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.