"Sumienia nie można zawiesić na wieszaku"

"Sumienia nie można zawiesić na wieszaku"
(fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / psd

"Sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala" - mówił dziś na Jasnej Górze abp Zygmunt Zimowski. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przewodniczył uroczystej Mszy św. sprawowanej z okazji 23. Pielgrzymki Radia Maryja. Zaapelował o obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Dwudniowemu spotkaniu słuchaczy Radia Maryja towarzyszy hasło: "Ze świętym Janem Pawłem II odnawiajmy oblicze ziemi, tej ziemi". Na Jasnej Górze zgromadziło się kilkaset tysięcy wiernych.

W liturgii uczestniczyli politycy, m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i inni liderzy prawicy, m.in. Marek Jurek i Antoni Macierewicz.

Abp Zimowski zachęcał zgromadzonych do podjęcia wysiłku na rzecz odnowy osobistej i narodowej oraz modlitwy o to, "by w każdym ludzkim sercu zwyciężyła prawda".

DEON.PL POLECA

Zaznaczył, że "czynić prawdę w miłości i służyć prawdzie" jest drogą, jaką wskazywał Kościołowi Jan Paweł II. "Niestety, ostatnie zajścia w naszej ojczyźnie mówią nam bardzo wyraźnie, że nie jest to droga, którą wszyscy chcą wybierać" - mówił kaznodzieja.

Abp Zimowski wskazywał, że "moralna odnowa polskiego narodu nie dokona się przez małe i nikłe światełka doraźnych rozwiązań, ale jedynie w blasku potężnego światła Jezusa Chrystusa, bo Chrystus jest światłością narodów".

Gość z Watykanu przypomniał też słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas poświęcenia Kliniki Kardiochirurgii w Krakowie w 1997 r. "Wyrażam moje 'Bóg zapłać', w szczególny sposób tym wszystkim, którzy stoją odważnie po stronie prawa Bożego, kierującego ludzkim życiem. Wasz zawód każe wam strzec ludzkiego życia i służyć mu. W dzisiejszym kontekście kulturowym i społecznym, w którym nauka i sztuka medyczna zdają się tracić swój wrodzony wymiar etyczny możecie doznawać silnej pokusy manipulowania życiem, a czasem wręcz powodowania śmierci".

Jak przypomniał kaznodzieja, Jan Paweł II wyraził wówczas radość, że "środowisko lekarzy w Polsce, w znakomitej większości, bierze na siebie tę odpowiedzialność, nie tylko lecząc, podtrzymując życie, ale również zdecydowanie nie podejmując działań, które prowadziłyby do jego zniszczenia".

Przewodniczący papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia zaapelował: "Wszyscy brońmy życia, od poczęcia do naturalnej śmierci" i dodał: "Niech będą błogosławieni ci, którzy to czynią".

Abp Zimowski podkreślił, że "sumienia nie można odłożyć, zawiesić na wieszaku wraz z ubraniem, wchodząc do pracy, do biura, do szpitala". Sumienie - mówił kaznodzieja cytując soborową konstytucję "Gaudium et spes" - jest "głosem Bożym, który rozbrzmiewa w naszych sercach, jest najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka".

Abp Zimowski zachęcił, by nie upadać na duchu w konfrontacji z przejawami nietolerancji czy wręcz prześladowania. "Czas próby polskich sumień trwa, dokonują się na naszych oczach powiedział. - Przyszły kształt naszego życia społecznego i państwowego zależy nie tyle od bogactwa naszego narodu, ile od stanu sumień jego obywateli" - dodał abp Zimowski.

23. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja rozpoczęła się w sobotę Mszą Świętą o godz. 18.00.

Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Początkowo audycje docierały tylko do słuchaczy w Toruniu, Bydgoszczy i okolicznych miejscowości. Obecnie fale Radia Maryja docierają także za ocean, a poprzez Internet i dzięki emisjom satelitarnym radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Sumienia nie można zawiesić na wieszaku"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.