Św. Maksymilian Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej?

Św. Maksymilian Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej?
(fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
KAI / kk

Podjęcie starań diecezji bielsko-żywieckiej, by św. Maksymilian Kolbe został patronem ziemi oświęcimskiej potwierdził bp Roman Pindel.

Ordynariusz, który uczestniczył 7 stycznia w Oświęcimskim Centrum Kultury w gali "Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego" odpowiedział władzom powiatu oświęcimskiego, które wystąpiły do biskupa z prośbą o ustanowienie takiego patronatu. Decyzję w tej sprawie podejmie Stolica Apostolska.

Specjalną uchwałę w sprawie zamiaru ustanowienia św. Maksymiliana patronem ziemi oświęcimskiej podjęli radni powiatowi 29 listopada 2017 roku. Samorząd poprosił biskupa bielsko-żywieckiego o skierowanie do Stolicy Apostolskiej odpowiedniego wniosku. To Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, na mocy uprawnień udzielonych jej przez papieża Franciszka, podejmie ostateczną decyzję.

Pomysł zainicjował o. Piotr Cuber OFMConv, gwardian franciszkańskiego klasztoru w Harmężach koło Oświęcimia, przy aktywnym wsparciu dziekana oświęcimskiego ks. Józefa Niedźwiedzkiego. Ideę poparli inni księża dziekani z dekanatów na terenie archidiecezji krakowskiej i diecezji bielsko-żywieckiej, organizacje pozarządowe, instytucje i inne placówki, które noszą imię św. Maksymiliana.

Jak przypomniał starosta oświęcimski Zbigniew Starzec podczas swego wystąpienia na gali "Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego", uchwała rady powiatu była pozytywną odpowiedzią na prośbę różnych środowisk, które poparły inicjatywę franciszkanów z Harmęż.

DEON.PL POLECA

"Męczeńska śmierć w obozie KL Auschwitz identyfikuje św. Maksymiliana z ziemią oświęcimską i w sposób szczególny uprawnia jej mieszkańców do poczucia się depozytariuszami przesłania, które płynie z oddania własnego życia dla ratowania innego ludzkiego istnienia" - podkreślił samorządowiec. Przypomniał, że męczennik jest patronem powiatowego szpitala w Oświęcimiu, a samorząd powiatowy jest jednym z organizatorów dorocznej Sesji Kolbiańskiej.

Św. Maksymilian Kolbe - żołnierz maksymalny >>

Biskup zaznaczył, że Kościół bielsko-żywiecki uruchomił już odpowiednią procedurę w celu ustanowienia św. Maksymiliana patronem ziemi oświęcimskiej. "Św. Maksymilian zasługuje na takie wyróżnienie, a zarazem ziemia oświęcimska zasługuje na takiego patrona. Miejmy nadzieję, że to wszystko będzie się działo w niedługim czasie" - powiedział duchowny, który urodził się w Oświęcimiu. Zaznaczył przy okazji, że chciałby, by dzięki temu patronatowi ziemia oświęcimska była szerzej opisywana w naukowych publikacjach poświęconych jej historii i doczekała się swojej monografii.

Patronem Oświęcimia od czterech lat jest św. Jan Bosko. Pobliskim Kętom od dawna patronuje św. Jan Kanty, choć formalnie miasto to uzyskało odpowiednią zgodę Watykanu 7 lat temu.

Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 r. w Zduńskiej Woli. W 1910 r. wstąpił do zakonu franciszkanów we Lwowie, gdzie otrzymał imię Maksymilian. W 1912 r. rozpoczął studia w Rzymie z zakresu filozofii i teologii, uzyskując doktoraty z tych nauk, a także przyjął święcenia kapłańskie. Do Polski powrócił w 1919 r. W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor w Niepokalanowie i wydawnictwo. Był też misjonarzem w Japonii.

28 maja 1941 r. trafił do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Formalnie władze obozowe zarejestrowały go jako więźnia następnego dnia. Dwa miesiące później, po ucieczce jednego z więźniów, ofiarował swoje życie za nieznanego mu Franciszka Gajowniczka, wyznaczonego na śmierć głodową.

Zmarł 14 sierpnia 1941 r., dobity zastrzykiem fenolu, jako ostatni z więźniów zamkniętych w bunkrze głodowym, w podziemiach bloku 11, tzw. Bloku Śmierci.

Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI w 1971 r., natomiast kanonizacji dokonał Jan Paweł II 10 października 1982 r.

W 1999 r. Ojciec Święty ogłosił św. Maksymiliana patronem honorowych dawców krwi. Patronuje także diecezji bielsko-żywieckiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Maksymilian Kolbe patronem ziemi oświęcimskiej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.