Św. Maksymilian nowym patronem przedsiębiorców?

Św. Maksymilian nowym patronem przedsiębiorców?
(fot. Wikimedia Commons / Domena publiczna)
KAI / ml

Tak uważa grupa polskich przedsiębiorców, którzy starają się o ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego patronem przedsiębiorców. Petycję w tej sprawie, podpisaną przez 1269 osób, przekazał 22 grudnia w Watykanie inicjator akcji Maciej Gryszka.

Petycję przyjął ks. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, który - jak relacjonuje Gnyszka w rozmowie z KAI - obiecał niezwłocznie przekazać ją Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Maciej Gnyszka, przedsiębiorca i doradca biznesowy, razem z innym przedsiębiorcą - Szymonem Pawlicą, starają się o ogłoszenie św. Maksymiliana patronem przedsiębiorców i startupów, czyli początkujących firm. Uważają, że franciszkanin doskonale nadaje się od tej roli. "Męczeńska śmierć św. Maksymiliana w Auschwitz była perłą w koronie jego życia, ale warto pamiętać nie tylko o tej perle, ale również o całej koronie" - argumentuje Gryszka. Św. Maksymilian był człowiekiem wielu talentów, a swoje zdolności wykorzystywał z niespotykaną pomysłowością, determinacją i charyzmą. "Kiedy postanowił założyć radio, wykorzystał najnowocześniejsze urządzenia, a jego radiostacja wkrótce obejmowała zasięgiem cały kraj. W latach 30. XX wieku myślał o założeniu telewizji. Kiedy założył Niepokalanów, po kilku latach był tam największy klasztor katolicki na świecie. Gazety, które wydawał, ukazywały się w nakładach, o jakich dzisiejsi wydawcy mogą tylko pomarzyć" - wylicza Gnyszka. Podkreśla też, że św. Maksymilian może być wzorem tego, jak łączyć pracę z głęboką duchowością i modlitwą.
Gryszka i Pawlica założyli stronę która przybliża postać św. Maksymiliana i ideę patronatu. Na stronie można podpisać petycję. Na razie zrobiło to 1269 - znanych i mniej znanych ludzi biznesu, a także sympatyków akcji.
Zebrali również pieniądze na nakręcenie animowanego filmu o św. Maksymilianie. Film w styczniu będzie miał premierę na You Tube.
DEON.PL POLECA




DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Maksymilian nowym patronem przedsiębiorców?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.