Św. Siostra Faustyna doktorem Kościoła?

Św. Siostra Faustyna doktorem Kościoła?
(fot. X ziomal X / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons) -
KAI / slo

Uczestnicy IV Międzynarodowego Kongresu Apostołów Bożego Miłosierdzia, zgromadzeni w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, po trzech latach ponawiają prośbę do Ojca Świętego, by św. Siostrę Faustynę zaliczyć do grona doktorów Kościoła.

Popołudniowa sesja drugiego dnia IV Międzynarodowego Kongresu Apostołów Bożego Miłosierdzia odbywającego się w krakowskich Łagiewnikach rozpoczęła się od wykładu ks. prof. Jana Machniaka "Św. Siostra Faustyna Kowalska doktorem Kościoła". Na początku prelekcji rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia przypomniał, że papież Benedykt XIV w 1738 roku określił trzy wymagania, jakie musi spełnić święty, by otrzymać tytuł doktora Kościoła: wybitna doktryna, świętość życia i potwierdzenie ze strony papieża lub soboru powszechnego.

Dodatkowe kryteria przy ogłaszaniu doktorów Kościoła podał Sobór Watykański II w Konstytucji o Objawieniu Bożym "Dei Verbum". Sobór zwrócił uwagę przede wszystkim na potrzebę docenienia charyzmatu wiedzy wlanej na zrozumienie prawd objawionych, świadectwa życia mistyków i wpływu danej osoby na świętość Ludu Bożego.

To właśnie "charyzmat wiedzy wlanej" - jak podkreślił ks. Machniak - docenił Jan Paweł II ogłaszając w 1997 roku św. Teresę od Dzieciątka Jezus doktorem Kościoła. Na wiele podobieństw obu zakonnic - świętej karmelitanki i św. Siostry Faustyny - wskazał krakowski profesor.

DEON.PL POLECA


Swój referat ks. prof. Machniak podsumował stwierdzeniem, że przykład życia św. Siostry Faustyny wyczerpuje wymagania stawiane przez Kościół, by otrzymać miano Jego doktora - potrzeba tylko oficjalnego potwierdzenia ze strony papieża. Z tego też powodu uczestnicy Kongresu zwracają się z prośbą do papieża Franciszka o tytuł doktora Kościoła dla św. Siostry Faustyny.

"Św. Faustyna, otwierając się na prawdę o Bożym Miłosierdziu, dała wiele dowodów świętości życia, heroicznej pokory i całkowitego posłuszeństwa swojemu spowiednikowi i przełożonym. Jej szlachetne życie, jako osoby konsekrowanej, stało się świadectwem autentyczności postawy przed Bogiem i pomaga rozjaśnić prawdę o Bożym Miłosierdziu i rozwiać wątpliwości związane z pytaniem o Boga" - czytamy w specjalnym liście. Jego sygnatariusze podkreślają, że charyzmat i świadectwo życia mistycznego świętej przyczyniły się do lepszego zrozumienia prawdy o Bogu, który zbawia człowieka przez swoje miłosierdzie.

"Ufając Bożemu Miłosierdziu, z pokorą prosimy Waszą Świątobliwość o wysłuchanie naszej prośby i zapewniamy o naszej modlitwie" - kończy się list, który został już podpisany przez ponad 1200 osób. Podpisy będą zbierane także w niedzielę - w dniu liturgicznego wspomnienia św. Siostry Faustyny.

Inicjatywa nadania tytułu doktora Kościoła św. Siostrze Faustynie zrodziła się na zakończenie II Światowego Apostolskiego Kongresu Bożego Miłosierdzia, który odbywał się w Krakowie w 2011 r. Wówczas list intencyjny zawiózł do Benedykta XVI metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i złożył w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, która przygotowuje papieżowi materiał do nadania tytułu doktora Kościoła.

W tej chwili 35 świętych cieszy się tytułem doktora Kościoła. W tym gronie są cztery kobiety: św. Teresa z Avili, św. Katarzyna ze Sieny, św. Teresa z Lisieux i św. Hildegarda z Bingen. Św. Siostra Faustyna byłaby pierwszą świętą pochodzącą z Polski, która otrzymałaby ten tytuł.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Św. Siostra Faustyna doktorem Kościoła?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.