Świat islamski wobec pandemii koronawirusa

Świat islamski wobec pandemii koronawirusa
(fot. depositphotos.com)
4 miesiące temu
KAI / pp

W wielu krajach muzułmańskich wspólna piątkowa modlitwa została zawieszona z powodu zagrożenia koronawirusem. Dziedziniec wielkiego meczetu w Mekce, na którym znajduje się Kaaba - najświętsze miejsce islamu - jest pusty. Błękitny Meczet w Stambule, Kopuła na Skale w Jerozolimie i Meczet Hassana w Casablance są zamknięte. Tylko w Pakistanie sytuacja jest inna: meczety w Karaczi, pomimo ryzyka epidemii, są pełne ludzi.

Wspólna piątkowa modlitwa jest jednym z najważniejszych i najczęściej wykonywanych rytuałów islamu. Od niepamiętnych czasów nie doszło do ogólnie obowiązującego zakazu modłów, informuje włoska agencja misyjna Asianews w przeglądzie sytuacji o pandemii w krajach islamskich. Zwraca uwagę, że w indywidualnych przypadkach wierzący sprzeciwiali się decyzjom władz i pomimo zakazu wspólnie się modlili.

Dziedziniec wielkiego meczetu w Mekce, na którym znajduje się Kaaba - najświętsze miejsce islamu, gdzie zwykle jest wielu wierzących - był pusty i cichy. W meczecie al-Raihi w Rijadzie słychać było tylko muezina, który swoim śpiewem wzywał do modlitwy. Asianews cytuje muzułmańskiego celebransa modlitw, który powiedział, że "uczucie pustki jest nie do opisania, a minarety płaczą”. W rozdartej od dziewięciu lat wojną Syrii, Wielki Meczet Umajjadów w Damaszku po raz pierwszy od tysiąca lat został zamknięty dla wiernych.

Także Błękitny Meczet w Stambule, Kopuła na Skale w Jerozolimie i Meczet Hassana II w Casablance po raz pierwszy zamknęły swoje podwoje. Szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa na Bliskim Wschodzie skłoniło wiele rządów do wprowadzenia zakazu wspólnotowych modlitw, zamykania domów modlitwy i wezwań wierzących do indywidualnej modlitwy w domu, w pracy, w parkach lub na ulicy. Według Asianews niektóre meczety uzupełniały swoje wezwania do modlitwy apelami do wiernych, aby pozostali w domu.

W Jerozolimie, gdzie Kopuła na Skale i pobliski meczet Al-Aksa (trzecie najważniejsze święte miejsce w islamie) zostały zamknięte, przywódcy religijni zezwolili tylko na dostęp do placu, na którym znajdują się dwa meczety. Niektórzy muzułmanie chcąc się dostać na Wzgórze Świątynne wdali się w starcia z izraelską policją, która próbowała ograniczyć dostęp, aby uniknąć masowych spotkań.

W innych częściach świata, m. in. w Kairze, Mogadiszu i Karaczi, mimo zagrożenia epidemią i związanymi z tym zakazami muzułmanie masowo udali się do meczetów. Asianews informuje, że w Karaczi, największym mieście Pakistanu, miejsca kultu jak zawsze były zatłoczone. Niektórzy imamowie nawoływali przez mikrofony: „Nie jesteśmy tak słabi, aby wirus mógł opróżnić nasze meczety”.

W stolicy Egiptu Kairze muzułmańskie domy modlitwy były w piątek otwarte, ale władze religijne poprosiły imamów, aby skrócili kazania i modlitwy oraz poprosiły wiernych o odmawianie modlitw z domu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Petry-Mroczkowska
31,42 zł
34,90 zł

Dzieje Karola de Foucauld w swoich początkach przypominają biografie Lawrence’a z Arabii i Antoine’a de Saint-Exupéry, pełne niebezpiecznych podróży po Afryce Pόłnocnej i przygód wśród nieobliczalnych „ludzi pustyni”. Ale zarazem przywodzą na myśl inną historię,...

Skomentuj artykuł

Świat islamski wobec pandemii koronawirusa
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Świat islamski wobec pandemii koronawirusa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.