Relikwie bł. Piotra Frassatiego od wczoraj w Krakowie

Relikwie bł. Piotra Frassatiego od wczoraj w Krakowie
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
KAI / pk

Relikwie bł. Piotra Jerzego Frassatiego, patrona Światowych Dni Młodzieży, przybyły 23 lipca do Krakowa.

Ten świecki dominikanin, patron młodzieży i studentów, który przez Jana Pawła II nazwany był "człowiekiem ośmiu błogosławieństw" peregrynuje po Polsce od 11 lipca. Przy jego relikwiach będzie można się modlić do końca lipca w bazylice oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej.

- Bogu miłosiernemu dziękujemy za to, że podczas Światowych Dni Młodzieży będzie nam towarzyszył poprzez relikwie bł. Piotr Jerzy Frassati - mówił bp Jan Szkodoń, podczas powitania relikwii w Krakowie.

Hierarcha przypomniał, że św. Jan Paweł II jeszcze jako kardynał krakowski, rok przed wyborem na papieża, mówił, że Piotr Frassati jest człowiekiem błogosławieństw. - Prosimy błogosławionego, by pomógł nam na nowo przyjąć oraz zrealizować to błogosławieństwo, które jest głównym tematem Światowych Dni Młodzieży, czyli "błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" - dodał bp Szkodoń.

DEON.PL POLECA

W dniach 23-29 lipca o godz. 15 w bazylice oo. dominikanów wierni będą mogli uczestniczyć w "Godzinie Miłosierdzia z bł. Pier Giorgio". Natomiast w godz. 15-16 będą wspólnie modlić się przy jego relikwiach. Ponadto w klasztornym kapitularzu odbywać się będą spotkania z przyjaciółmi błogosławionego.

W środę, 27 lipca, w związku z obecnością bł. Frassatiego, ale też przy okazji świętowania jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego, odbędzie się całonocne czuwanie "Noc Świętych Dominikańskich" z uwielbieniem i modlitwą wstawienniczą.

Dominikanie przygotowali także wystawę "Człowiek ośmiu błogosławieństw", która znajduje się w krużgankach. Ponadto w klasztornych ogrodach w godz. 10.00 -18.00 czynna jest Frassati Café, gdzie można skosztować prawdziwej włoskiej kawy.

Pier Giorgio (Piotr Jerzy) Frassati urodził się w zamożnej włoskiej rodzinie w 1901 roku. Jego ojciec, Alfredo, był założycielem i właścicielem turyńskiej La Stampy. Swoje życie poświęcił czynieniu miłosierdzia. Opiekował się biedakami, chorymi i opuszczonymi mieszkańcami miasta, ale także dbał o ich powrót do Boga i sakramentów.

Frassati w wieku 13 lat podjął praktykę codziennej Komunii świętej, co w tamtym czasie było jeszcze nowością w Kościele. Miał ogromne poczucie humoru, cechowała go skromność. Kochał wspinaczkę górską i organizował z przyjaciółmi wyprawy na alpejskie szczyty. Świadomie wybrał życie osoby świeckiej, ponieważ chciał w ten sposób być bliżej ludzi, którzy nie spotkali jeszcze Chrystusa. Zmarł w wieku zaledwie 24 lat. Zaraził się od jednego z podopiecznych chorobą Heinego-Medina.

Relikwie błogosławionego peregrynowały po Polsce po raz pierwszy w historii. Wcześniej były w 10 miastach a ostatni etap tej wyjątkowej pielgrzymki to Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Na co dzień przechowywane są w katedrze w Turynie. Były również na Światowych Dniach Młodzieży w Sydney.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Relikwie bł. Piotra Frassatiego od wczoraj w Krakowie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.