ŚDM 2016: zapełnia się Księga Czynów Miłosierdzia

ŚDM 2016: zapełnia się Księga Czynów Miłosierdzia
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / kw

Odwiedziny chorych w szpitalach, organizowanie materialnej pomocy potrzebującym, panowanie nad własną cierpliwością w korku w drodze do pracy czy deklaracja przyjęcia pielgrzymów w czasie ŚDM - m.in. takimi uczynkami zapełnia się Księga Czynów Miłosierdzia, którą tworzą Młodzi Misjonarze Miłosierdzia, żeby przekazać ją papieżowi Franciszkowi w czasie ŚDM Kraków 2016.

"Mamy konkretny cel - pokazać, że uczynki miłosierdzia to często proste, codzienne gesty, które są w zasięgu każdego z nas. Chcemy dotrzeć z tą ideą do jak największej liczby osób, zebrać jak najwięcej świadectw i przekazać je z dumą papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży" - mówią odpowiedzialni za projekt Młodzi Misjonarze Miłosierdzia realizowany w ramach przygotowań do ŚDM Kraków 2016.

DEON.PL POLECAProjekt Młodzi Misjonarze Miłosierdzia zainaugurowano oficjalnie w dniu rozpoczęcia Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. W tym dniu rozpoczęło się zbieranie świadectw dotyczących uczynków miłosierdzia, które utworzą Księgę Czynów Miłosierdzia, a ta zostanie wręczona papieżowi Franciszkowi podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

"Wydaje nam się, że przykład innych osób, takich jak wszyscy, które dają z siebie nieco więcej i mają z tego wielką frajdę, może zadziałać. Ponadto, chcemy dać młodym wskazówki, co przez te katechizmowe uczynki miłosierdzia można rozumieć - tak na szybko niełatwo jest wymyślić jak w codziennym życiu można np. praktykować uczynek "umarłych pogrzebać" - zapowiadają wolontariusze koordynujący projekt i zachęcają do śledzenia strony internetowej inicjatywy.

Na mmm.krakow2016.com pojawiły się już 23 świadectwa w formie spisanych relacji, nagrań wideo czy fotoreportaży. Projekt został zainaugurowany 8 grudnia, dlatego najwięcej dotychczasowych świadectw dotyczy pomocy organizowanej z okazji świąt Bożego Narodzenia - młodzież włączała się w akcje organizowane przez Caritas i inne lokalne inicjatywy realizując w ten sposób uczynki "głodnych nakarmić" i "spragnionych napoić". W Rybniku wolontariusze ŚDM najpierw wspólnie dekorowali pierniki, by później - dołączając do nich cytaty o Bożym miłosierdziu - rozdać je mieszkańcom miasta.

Częstym sposobem na realizowanie miłosierdzia są odwiedziny chorych w szpitalach, zakładach opiekuńczo-leczniczych czy hospicjach a także indywidualna pomoc potrzebującym - Marcin i Dawid z Bielawy raz w tygodniu odwiedzają schorowaną starszą kobietę, której przynoszą z komórki zapas węgla. Wolontariusze ŚDM z Wieliczki zorganizowali akcję "Paczka dla niemowlaczka" i zebrali spory asortyment dziecięcych akcesoriów i kosmetyków od wanienek, przez pampersy, smoczki i ubranka po mleko i witaminy. Wszystkie dary trafiły do Domu Samotnej Matki przy ul. Żywieckiej w Krakowie.

Janek przysłał filmik nagrany w samochodzie - stojąc w korku w drodze do pracy. Chłopak mówi, że znosi cierpliwie krzywdy, bo mniej cierpliwi wpychali się na trzeciego i blokowali skrzyżowania. Wolontariusze ŚDM z krakowskiej Mogiły poinformowali z kolei o swojej wakacyjnej akcji "Ołówek dla Mahajanga", dzięki której zebrali przybory szkolne dla dzieci i młodzieży ze szkół wiejskich na Madagaskarze.

Na liście nadsyłanych uczynków miłosierdzia, poza zrealizowanymi czynami, są także deklaracje - np. o przyjęciu pielgrzymów w czasie ŚDM Kraków 2016.

"Gdyby ktoś chciał włączyć się w prace przy projekcie "od środka" zapraszamy do współpracy - prosimy o kontakt z nami przez formularz na stronie internetowej mmm.krakow2016.com" - zachęcają wolontariusze koordynujący inicjatywę Młodzi Misjonarze Miłosierdzia. Z organizatorami projektu można się kontaktować pisząc na adres: mmisjonarze@krakow2016.com lub za pośrednictwem mediów społecznościowych: Facebook: misjonarzesdm2016, Twitter: @misjonarze_sdm.

Młodzi Misjonarze Miłosierdzia to inicjatywa skierowana głównie do młodych Polaków, zarówno osób indywidualnych, jak i we wspólnotach, duszpasterstwach, grupach szkolnych, gronie przyjaciół. W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy, którym bliska jest idea miłosierdzia. Do udziału zaproszeni są również dorośli - "młodzi i miłosierni duchem".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

ŚDM 2016: zapełnia się Księga Czynów Miłosierdzia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.