Światowy Dzień Ubogich: bp Przybylski spotkał się z bezdomnymi w Lubojence

Światowy Dzień Ubogich: bp Przybylski spotkał się z bezdomnymi w Lubojence
(fot. archiczest.pl)
KAI /kk

Mamy nie miłować słowem, ale konkretnym czynem. Jeśli chcemy naśladować Chrystusa, to musimy czytać Ewangelię i żyć Ewangelią - mówił bp Andrzej Przybylski. 12 listopada biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w Schronisku dla Bezdomnych Agape w Lubojence k. Częstochowy.

Jesteśmy tutaj, bo wierzymy, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Jak człowiek ma wiarę w Boga, to nawet jak okoliczności nie są najlepsze, to człowiek ma moc i siłę - mówił bp Andrzej Przybylski rozpoczynając Mszę św. 
W homilii bp Przybylski nawiązując do I Światowego Dnia Ubogich, który będzie obchodzony 19 listopada pytał po co taki dzień w życiu Kościoła? - Po to, żeby wszyscy pomyśleli o biednych i o Jezusie, który troszczy się o ubogich. To jest taki czas, który ma nas zmobilizować do tego, abyśmy objęli troską ubogich - podkreślił bp Przybylski. 
Biskup przypomniał, że "większość stronic Ewangelii opisuje spotkania Jezusa z ubogimi". - Jeśli chcemy być ludźmi Ewangelii, to musimy być wrażliwi na ubogich - podkreślił biskup. 
Bp Przybylski odpowiadając na to pytanie przypomniał, że papież Franciszek podkreśla, że "pierwszym pokarmem i stołem, przy którym Kościół ma zasiąść z ubogimi to jest Msza". - Wszystko inne jest bardzo potrzebne, pomoc materialna, opieka, domy, różne dary, ale tutaj karmimy się Bogiem - dodał bp Przybylski.
Nawiązując do Ewangelii duchowny wskazał, że "trzeba mieć nie tylko bogactwa zewnętrzne, ale mieć coś bardzo ważnego wewnątrz siebie". - Nie może zabraknąć oliwy w środku. Nie wystarczą piękne i ozdobne lampy - podkreślił biskup. - Najważniejsze, żeby spotkanie Kościoła z ubogimi odbywało się przez Mszę św. i wspólną modlitwę, bo wtedy spotykamy Boga. Wtedy mamy Boga w sercu - kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.
- Ważne są słowa św. Piotra, który gdy spotkał ubogiego powiedział do niego, że nie ma srebra ani złota, ale daje mu Jezusa. Nawet gdybyśmy dali rzeczy materialne, to dalibyśmy wtedy dużo mniej. W Kościele chcemy dać Boga - zakończył biskup.
Na Mszy św. zgromadzili się mieszkańcy schroniska, a także pracownicy z prezesem zarządu Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy "Agape" Kazimierzem Słobodzianem. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespól Nowej Ewangelizacji. 
Przed Mszą św. mieszkańcy schroniska i pracownicy otrzymali egzemplarze Ewangelii, jako dar od tygodnika katolickiego "Niedziela".
Schroniska dla Bezdomnych Agape w Lubojence udzielają czasowego schronienia wyłącznie samotnym bezdomnym kobietom, jak i samotnym bezdomnym mężczyznom, którzy utracili dach nad głową na skutek sytuacji kryzysowych i trudności materialno-bytowych. Prowadzone są one przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Agape". Zapewniają one schronienie dla 80 osób.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Światowy Dzień Ubogich: bp Przybylski spotkał się z bezdomnymi w Lubojence
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.