Ks. prof. Robert Woźniak: Kościół powinien przeglądać się w życiu człowieka ubogiego

Ks. prof. Robert Woźniak: Kościół powinien przeglądać się w życiu człowieka ubogiego
(fot. Copernicus Center for Interdisciplinary Studies / youtube.com)
KAI / ml

Papież Franciszek traktuje ubogich jako ikonę życia Kościoła - twierdzi ks. prof. Robert Woźniak, komentując papieskie Orędzie na I Światowy Dzień Ubogich, który w tym roku przypada w niedzielę 19 listopada.

Zdaniem kapłana, który podczas ubiegłorocznych ŚDM służył Ojcu Świętemu jako tłumacz, Kościół powinien przeglądać się w życiu człowieka ubogiego, bo tam może odnaleźć istotę swojego stylu życia.
Ks. prof. Robert Woźniak podkreśla, że papież widzi w ubóstwie istotny wymiar stylu życia Kościoła. "Jezus jest ubogi i Kościół sam powinien przyjmować ten styl życia. Tu nie chodzi o wpisywanie się w modę czy działalność społeczną, ale o spotkanie z Chrystusem" - uważa kapłan.
Zauważa on, że papieża Franciszka motywuje świętość, z której wypływa dobro. "W Kościele nieraz zapominano o ubóstwie, ale święci przypominają o powołaniu chrześcijan do takiego stylu życia" - podkreśla ks. Woźniak.
Komentując papieski dokument, kapłan zaznacza, że sednem argumentacji Franciszka jest miłość do Boga. "Papież nie jest zeświecczonym filantropem. Jego miłość do człowieka wypływa totalnie ze spotkania z Chrystusem ubogim" - dodaje.
Ks. prof. Woźniak zwraca uwagę, że ubóstwo jest powołaniem do naśladowania Chrystusa ubogiego, a papież traktuje ubogich jako ikonę życia Kościoła. "Kościół od ubogich może uczyć się zaufania miłości Boga. Kościół nie buduje swojej siły przez odwołanie się do bogactwa innego niż bogactwo miłosierdzia. Kościół uczy się od ubogich, by nie polegać na logice tego świata" - tak odczytuje papieskie orędzie na Dzień Ubogich krakowski kapłan. "Chodzi o to, by pokładać nadzieję w Bogu i wierzyć w skuteczność ubogich środków" - uściśla.
Orędzie Franciszka na I Światowy Dzień Ubogich zostało opublikowane w Watykanie 13 czerwca. Ojciec Święty opatrzył swoje przesłanie hasłem "Nie miłujmy słowem, ale czynem", zaczerpniętym z 1 Listu św. Jana. Poświęcił je znaczeniu Światowego Dnia Ubogich, obchodzonego w tym roku po raz po raz pierwszy 19 listopada.
W archidiecezji krakowskiej obchody Światowego Dnia Ubogich potrwają tydzień i rozpoczną się w najbliższą niedzielę od inauguracji modlitewnego Jerycho w intencji ubogich oraz kwesty na rzecz potrzebujących we wszystkich kościołach archidiecezji.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ks. prof. Robert Woźniak: Kościół powinien przeglądać się w życiu człowieka ubogiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.