Prezydent: niepodległość jest wartością wspólną

Prezydent: niepodległość jest wartością wspólną
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / kk

Niepodległość jest wartością wspólną, niezależnie od ideologii i bieżących poglądów politycznych - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, dziwi go, że Nowoczesna nie chce wziąć udziału w narodowych obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

Prezydent był w piątek gościem programu "Poranek Siódma9", emitowanego na antenie rozgłośni katolickich.

Pytany o komentarz do faktu, że politycy Nowoczesnej odmawiają uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości powiedział, że może tylko "pochylić ze smutkiem głowę". "Wielokrotnie mówiłem, że mam nadzieję, że niepodległość jest czymś takim, co stanowi wartość wspólną, naszą, niezależnie od ideologii, niezależnie od bieżących poglądów politycznych" - przypominał Duda.

"Dziwi mnie to, że ugrupowanie, które ma miejsce w parlamencie, nie chce wziąć wspólnie udziału w pokazaniu całemu naszemu narodowi, że możemy być w tym momencie razem" - powiedział prezydent.

DEON.PL POLECA

Andrzej Duda był też pytany m.in. o planowane zwiększenie budżetu Kancelarii Prezydenta na 2018 r. Kancelaria zaplanowała wzrost budżetu o 25 proc., do 210 mln zł; głównie z powodu obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości.

Prezydent tłumaczył, że jednym z "wielkich wydatków" Kancelarii Prezydenta będzie wystawa gospodarcza, realizowana przy współpracy z różnymi instytucjami, także rządowymi. "Chciałbym, żeby zostało pokazane, nasze osiągnięcia tego stulecia, takie osiągnięcia absolutnie polskie" - mówił.

Andrzej Duda tłumaczył, że jako prezydent chciałby wziąć udział w jak największej liczbie wydarzeń, odbywających się w całej Polsce.

"Zależy mi na tym, żeby być nie tylko w tych wielkich wydarzeniach, które będą na szczeblu centralnym, (...) ale chciałby się także spotkać z moimi rodakami, gdzie oni będą organizować swoje uroczystości, pamiętając o swoich lokalnych bohaterach odzyskania niepodległości w 1918 r." - wyjaśnił.

27 kwietnia prezydent podpisał ustawę, która zakłada powołanie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP, złożonego m.in. z prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera. Ustawa zakłada, że w przygotowaniu Narodowych Obchodów powinny brać udział partie polityczne i inne ugrupowania.

PO w pracach Komitetu ma reprezentować prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Kukiz'15 zgłosił do Komitetu posła Józefa Brynkusa, PSL - Dariusza Klimczaka. Uczestnictwa w Komitecie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości odmówiła Nowoczesna. Według lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, prezydent chce "upartyjnić święto narodowe".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prezydent: niepodległość jest wartością wspólną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.