Światowy Dzień Ubogich: Caritas Polska odpowiada na apel papieża

Światowy Dzień Ubogich: Caritas Polska odpowiada na apel papieża
fot. Depositphotos
PAP / pk

W najbliższą niedzielę 14 listopada w Kościele będziemy obchodzić Światowy Dzień Ubogich. Z tej okazji papież wydał orędzie, w którym apeluje, aby nie czekać, aż ubodzy zapukają do naszych drzwi. Na apel Franciszka opowiedziała Caritas Polska.

"Pilnie potrzeba, abyśmy dotarli do nich w ich własnych domach, w szpitalach i w domach opieki, na ulicach i w ciemnych zaułkach, gdzie czasem się chowają, w schroniskach i w centrach przyjęć" - napisał Ojciec Święty.

"Zawarte w tych słowach przesłanie Caritas realizuje na co dzień, w tym roku w sposób szczególny kładąc nacisk na wyzwania związane z kryzysem migracyjnym i pandemią koronawirusa" - zaznaczyła Caritas Polska w przekazanym we wtorek PAP komunikacie.

Światowy Dzień Ubogich w sposób szczególny staje się w tym roku wspólnym mianownikiem dla działań, które prowadzimy na rzecz różnych grup potrzebujących. Te różnice i specyficzne potrzeby są oczywiście ważne, ale najważniejsze jest, abyśmy w każdym potrzebującym dostrzegli człowieka, takiego jak my sami, abyśmy potrafili wyjść mu naprzeciw, jak naucza papież Franciszek - wskazał dyr. Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

DEON.PL POLECA

Namioty Nadziei

Powiedział, że w przygranicznych parafiach staną w najbliższych dniach Namioty Nadziei. Mają one wspierać działanie lokalnych Parafialnych Zespołów Caritas, pełnić funkcję magazynów i miejsc spotkań, w których udzielana będzie wszelka potrzebna pomoc w czasie kryzysu. Ta pomoc to m.in. dostarczanie i segregacja potrzebnych ubrań, przygotowywanie posiłków, itp. Zespołem pracującym na miejscu kieruje br. Cordian Szwarc - powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki.

Dodał, że dostarczono do diecezjalnych Caritas w pasie przygranicznym, parafiom i państwowym służbom mającym kontakt z napływającymi migrantami, 2 tys. pakietów Helps Pack, zawierających folię termiczną, wodę mineralną, batony energetyczne, ogrzewacze do rąk. - Wysyłamy też najpotrzebniejsze rzeczy do ośrodków, gdzie przebywają cudzoziemcy, którzy znaleźli się w Polsce. To m.in. ciepła odzież, środki higieniczne, zabawki dla dzieci, żywność. Tylko od września 2021 roku wartość pomocy przekazanej przez Caritas przekroczyła już 1 mln zł. - dodał ks. Iżycki.

W sobotę 13 listopada, na Jasną Górę dotrze pielgrzymka osób bezdomnych organizowana przez Caritas. Odbędzie się pod hasłem "Nie lękajcie się, trwajcie mocni w wierze". W programie wydarzenia, oprócz wspólnej modlitwy i uroczystej mszy św., będzie świadectwo Piotra Szwędrowskiego z Fundacji "Wypłyń na głębię" oraz występ rapera Sebastiana "Bastiona" Surowca. Pielgrzymka ma odpowiedzieć na duchowe potrzeby osób w kryzysie bezdomności.

Wyrazem troski o ich los doczesny jest codzienna działalność Caritas w całej Polsce. Oddziały diecezjalne udzielają im wszechstronnej pomocy, prowadząc schroniska, jadłodajnie, łaźnie, itp.

"Trochę ciepła dla bezdomnego"

Z uwagi na porę roku i towarzyszące jej spadki temperatur, podejmowane są także sezonowe inicjatywy, jak np. akcja "Trochę ciepła dla bezdomnego", prowadzona w Warszawie przez Caritas Polska wraz ze stołeczną strażą miejską. Poinformowano, że jej inauguracja w tym roku odbędzie się 16 listopada.

- W jej ramach, podobnie jak w ubiegłych latach, strażnicy miejscy wraz z pracownikami i wolontariuszami Caritas będą w okresie jesienno-zimowym dostarczać osobom bezdomnym, przebywającym w tzw. miejscach niemieszkalnych (pustostany, altanki działkowe, itp.), ciepłą zupę, odzież, termosy i inne artykuły potrzebne do przetrwania chłodów. Będą też zachęcać ich do skorzystania z pomocy instytucjonalnej – schronisk, programów adaptacyjnych i innych form wsparcia - powiedział koordynator akcji Janusz Sukiennik z Caritas Polska.

Symbolem wpisanym przez Caritas w obchody tegorocznego Światowego Dnia Ubogich będzie chleb. "To właśnie dzielenie się nim jest najprostszym sposobem okazania solidarności z bliźnim w potrzebie - ubogim, głodnym, potrzebującym wsparcia" - wskazuje Caritas Polska.

"Sztafeta dzielenia"

Zapowiedziano utworzenie sztafety dzielenia się dobrem poprzez symboliczne dzielenie się chlebem. "Każdy, kto chce dołączyć, może upiec chleb i dzielić się nim podczas uroczystych mszy św., zanieść bezdomnym w schroniskach, cudzoziemcom w ośrodkach i seniorom w domach pomocy społecznej" - powiedziała kierownik działu programów społecznych Caritas Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

- Wolontariusze Caritas Polska, jak w każdą niedzielę od kilku tygodni, pojadą tego dnia do ośrodka dla cudzoziemców w Lininie, tam podarują naszym braciom i siostrom z całego świata właśnie polski chleb - dodała.

Kampania "Kromka chleba" ma na celu zebranie środków na wsparcie potrzebujących (bezdomnych, ubogich seniorów, rodzin, które przez pandemię utraciły źródło utrzymania) oraz uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby słabszych, ubogich, pomijanych.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Światowy Dzień Ubogich: Caritas Polska odpowiada na apel papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.