Żyją poniżej granicy ubóstwa. Caritas Polska zbiera środki na pomoc rodzinom ze Strefy Gazy

Żyją poniżej granicy ubóstwa. Caritas Polska zbiera środki na pomoc rodzinom ze Strefy Gazy
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Mieszkają w prowizorycznych domach zbudowanych z blachy, kartonów, koców i szmat. Zimą marzną, latem z trudem wytrzymują upał. Caritas Polska objęła pomocą 100 palestyńskich rodzin mieszkających w ogarniętej kryzysem Strefie Gazy. 

Palestyńskie rodziny zostały włączone do programu Rodzina Rodzinie, w ramach którego otrzymują comiesięczne wsparcie finansowe, które mogą przeznaczyć na zakup żywności, odzieży oraz edukację. 

- W Strefie Gazy program jest realizowany we współpracy z naszym lokalnym partnerem – Caritas Jerozolima. W jego ramach rodziny otrzymują comiesięczne wsparcie finansowe, które mogą przeznaczyć na wybrany przez siebie cel, np. zakup żywności, odzieży, edukację – zaznaczyła koordynatorka programu Sylwia Hazboun.

Ponad milion ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa

Długa na 41 km i szeroka na 10 km Strefa Gazy to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie. Jej populacja liczy ponad 2 mln ludzi, na 1 km kw. przypada tu ponad 5 tys. mieszkańców. Od 2007 roku, odkąd w Strefie Gazy rządzi organizacja Hamas, trwa blokada regionu nałożona przez Izrael i Egipt. Oba kraje wprowadziły ograniczenia w dostawach towarów oraz przemieszczaniu się mieszkańców Strefy Gazy, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Stopa bezrobocia wynosi tu 52 proc., ponad połowa ludzi żyje poniżej granicy ubóstwa, 85 proc. jest zależne od pomocy międzynarodowej. 

- Od lat ten obszar jest areną starć pomiędzy Izraelem a ugrupowaniami palestyńskimi, jednak ofiarami tego konfliktu są zwykli mieszkańcy Gazy. Pozostają kompletnie bezradni wobec okoliczności zewnętrznych i trwają w permanentnym kryzysie. Dostęp do leków, żywności i innych produktów jest bardzo ograniczony. Usługi, takie jak ochrona zdrowia czy edukacja mogą funkcjonować tylko dzięki wsparciu organizacji międzynarodowych. Na co dzień brakuje prądu i paliwa, w całym kraju są też problemy z dostępem do wody pitnej – wyjaśniła Katarzyna Matej z Caritas Polska.

Możesz pomóc

Program jest finansowany wyłącznie z wpłat płynących od ofiarodawców.

- Dziękując za każdą wpłatę, zapraszamy do przyłączenia się do programu. Może to zrobić każdy, wypełniając deklarację na stronie rodzinarodzinie.caritas.pl. Nasza pomoc to dla nich często ostatnia nadzieja – zaapelowała Hazboun.

***

Program można wesprzeć obejmując wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl, wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie) lub wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Zaufaj Bogu, nawet gdy nie rozumiesz Jego planu

Wyjątkowy plakat z przesłaniem na każdy dzień w eleganckiej ramce w kolorze czarnym. Do zawieszenia na ścianie lub postawienia na biurku.

Autorska grafika!

Skomentuj artykuł

Żyją poniżej granicy ubóstwa. Caritas Polska zbiera środki na pomoc rodzinom ze Strefy Gazy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.