Świeccy asystujący przy ślubach? Pod kilkoma warunkami

(fot. Beatriz Pérez Moya / Unsplash)
DEON.pl

Nowa watykańska instrukcja o parafiach zawiera pewien szczególnie zaskakujący punkt.

Rozdział IX. instrukcji „Nawrócenie duszpasterskie wspólnoty parafialnej w służbie misji ewangelizacyjnej Kościoła” jest poświęcony funkcjom i posługom, które mogą pełnić w parafii wierni świeccy. Są one dokładnie zdefiniowane.

W punkcie 94. czytamy, że „oprócz okazjonalnej współpracy, którą każda osoba dobrej woli – nawet nieochrzczona – może zaofiarować w codziennej działalności parafialnej, istnieją pewne stałe zadania, w ramach których wierni na pewien czas przyjmują odpowiedzialność za posługi we wspólnocie parafialnej. Można pomyśleć, na przykład, o katechetach, ministrantach, wychowawcach pracujących w grupach i stowarzyszeniach, pracownikach charytatywnych oraz o tych, którzy poświęcają się w różnego rodzaju poradniach lub centrach wsparcia, bądź którzy odwiedzają chorych”.

Świeccy mogą także pomagać w sprawowaniu liturgii jako lektorzy lub akolici, co przypomina punkt 97. Informuje on także o „szafarzach nadzwyczajnych”, którzy mogą pełnić funkcje zastępcze. Jeśli w parafii nie ma szafarzy, to w ich zastępstwie mogą te czynności pełnić inni świeccy. Należy do przewodniczenie modlitwom liturgicznym, a także asystowanie przy udzielaniu chrztu, rozdawanie Komunii świętej, o czym informuje Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonie 230 (§ 3).

DEON.PL POLECA

Tam, gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy, także świeccy, chociażby nie byli lektorami lub akolitami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie: posługę słowa, przewodniczyć modlitwom liturgicznym, udzielać chrztu a także rozdzielać Komunię świętą, zgodnie z przepisami prawa.

Świeccy mogą także w szczególnych okolicznościach dokonywać wystawienia Najświętszego Sakramentu (Kan. 943 KPK). Watykańska instrukcja dodaje, że „świeccy, o których mowa, powinni pozostawać w pełnej komunii z Kościołem katolickim, otrzymać odpowiednią formację do wypełnienia funkcji, do której zostali powołani, a także zachowywać się wzorowo w życiu osobistym i duszpasterskim, co czyni ich wiarygodnymi w sprawowaniu posługi”.

Co ciekawe świeccy nie będący diakonami lub osobami konsekrowanymi, także mogą asystować przy udzielaniu sakramentów. Czytamy o tym w punkcie 98:

  1. Oprócz funkcji lektorów i akolitów ustanowionych na stałe, biskup, w swoim roztropnym osądzie, może oficjalnie powierzyć niektóre zadania diakonom, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim, pod przewodnictwem i odpowiedzialnością proboszcza, jak na przykład:

1°. Celebracje Liturgii Słowa w niedziele i dni świąteczne nakazane, kiedy „z braku świętego szafarza albo z innej poważnej przyczyny nie można uczestniczyć w Eucharystii”. Chodzi o wyjątkową ewentualność, do której można się uciec jedynie w okolicznościach rzeczywistej niemożliwości i zawsze dbając o powierzenie tych liturgii diakonom, gdyby byli obecni;

2°. Sprawowanie chrztu, uwzględniając, że „zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup, prezbiter i diakon”, oraz że przepis kan. 861 § 2 stanowi wyjątek, do oceny według uznania miejscowego ordynariusza;

3°. Celebracje obrzędu pogrzebowego, zgodnie z postanowieniami nr. 19 Praenotanda dell’Ordo exsequiarum..

Najciekawszy w tej perspektywie jest punkt nr 100., który zezwala wiernym na asystowanie przy zawieraniu małżeństw. Jest jednak bardzo istotny warunek: w miejscu udzielania małżeństwa, „nie ma kapłanów i diakonów”, a świeckiego do asystowania deleguje biskup po uzyskaniu zezwolenia Stolicy Apostolskiej, po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu.

Świeccy mogą także „przepowiadać w kościele lub kaplicy, jeżeli wymagają tego okoliczności, konieczność lub szczególny przypadek” i „w sposób zgodny z prawem lub z przepisami liturgicznymi oraz przy zachowaniu klauzul w nich zawartych” (pkt. 99). Nie mogą jednak „w żadnym wypadku” głosić homilii podczas Eucharystii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Świeccy asystujący przy ślubach? Pod kilkoma warunkami
Komentarze (5)
WS
~Wojciech Sobolski
2 sierpnia 2020, 18:53
Wszystkie modlitwy, śpiewy i nabożeństwa, które mogę odprawiać sam jako człowiek świecki, ochrzczony odmawiam jeśli czuję taką konieczność. Jeśliby zabrakło całkowicie kapłanów w mojej parafii, to nie widzę potrzeby przekraczania progu świątyni. Bez kapłana nie ma Eucharystii ani sakramentu pokuty. Czyli najważniejszego! A to co ma mi do zaoferowania jakiś Kowalski? No cóż niech napisze książkę może kupię jak uznam, że warto.
WR
~Wow Ras
2 sierpnia 2020, 17:27
W Polsce będzie z tym ciężko. Bo ludzie są tak zindoktryniwani, iż nieufnie patrzą nawet na diakona udzielającego Komunii/Chrztu/pogrzebu. Ach te uswięcone, wyjątkowe, niezastępowalne ręce. Zmieni się to gdy prawdziwie zabraknie tych rąk, na razie mają więcej pracy. "Dotąd rąk sobie nie urywaliśmy, ale i kasy więcej. " - cytuję.
AS
~AN. S.
2 sierpnia 2020, 12:14
W głowie się nie mieści co się teraz robi i dzieje w Kościele. Żaden z tych punktów jest nie do przyjęcia, tylko duchowni mogą udzielać sakramenty a nie człowiek świecki jak w urzędzie. Czy to też wymysł diabła?
MB
Markus Balonowski
2 sierpnia 2020, 20:54
Myślę że dokument zupełnie jasno podkreśla że chodzi o ekstremalne wypadki. Chyba lepiej aby ludzie gdzieś na Syberii, czy w jakimś jeszcze dziwniejszym miejscu mogli wziąć ślub te 4 miesiące szybciej jeśli są gotowi, zamiast czekać na ksiądza, albo jechać 800 kilo?
AZ
~A. Z.
22 maja 2021, 15:40
A na jakiej podstawie takie stwierdzenie, AN.S.? Proponuję przypomnieć sobie naukę o sakramentach, wtedy wiele się wyjaśni. Trzeba spojrzeć na to, czym jest sakrament, co jest jego istotą, kto jest jego szafarzem. Sakramentu chrztu św. może udzielić każdy człowiek i ten chrzest jest ważny, jeżeli jest zachowana formuła i intencja "czynienia tego, co czyni Kościół". W Kościele przyjmuje się, że zwyczajnym szafarzem sakramentu chrztu św. jest kapłan ale nadzwyczajnym szafarzem może być każdy człowiek. Nadzwyczajnym bo w nadzwyczajnych warunkach, a właśnie o takich mówi dokument. Sakramentu małżeństwa udzielają sobie wzajemnie narzeczeni. Ksiądz jest świadkiem, który potwierdza zawarcie małżeństwa i je błogosławi. Każdy ochrzczony uczestniczy w misji kapłańskiej Chrystusa, z racji samego chrztu.